کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟

یکی از آسیب های شایع در بین بانوان کیست تخمدان است، بانوان دارای دو تخمدان در دو سمت رحم هستند که هر کدام از آنها ماهانه به طور مرتب تخمکی را آزاد کرده و از طریق لوله‌ های فالوپ به داخل رحم پرتاب می‌ کنند.

اما شخصی که با کیست تخمدان مواجه است چنین فرآیندی را به حالت طبیعی تجربه نخواهد کرد، البته تخمک ها از کیسه آزاد میشوند اما به داخل رحم انتقال پیدا نمی کنند.

کیست تخمدان حالت کیسه‌ ای دارد که درون آن پر از مایع می باشد، این کیسه ها معمولاً کوچک و بزرگ هستند و سایز آنها در افراد متغیر است، اما باید بدانید که این کیست ها هستند که باعث درد بسیار زیاد در دوران قاعدگی میشوند و در برخی از موارد سبب ناباروری بانوان خواهند شد.

با این حال بهتر است بدانید کیست تخمدان امری شایع در بانوان است که گاه ممکن است بدون هرگونه علائم اتفاق افتاده و فرد را درگیر کند.

در مواردی این آسیب بدون اینکه فرد متوجه شود بهبود پیدا کرده و در موارد دیگر با علائم و نشانه های مختلف خود را نشان خواهد داد که باید حتماً فرد تحت درمان های سریع و درست قرار بگیرد تا بتواند سلامت رحم و تخمدان ها را نیز حفظ نماید.

علائم کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان
علائم کیست تخمدان

امروزه بسیاری از متخصصان سعی دارند تا با روش های مختلف اطلاعات کاربردی را در اختیار بانوان قرار داده تا بتوانند با شناخته نشانه ها و عوامل آسیب‌ رسان از سلامت خود محافظت نمایند.

از مهمترین علائم کیست تخمدان می توان به نفخ شکمی و یا قاعدگی های نامنظم اشاره کرد.

دوره پریود و قاعدگی بانوان اگر به درستی انجام شود نشان دهنده سلامت آنها بوده و در صورت عدم نظم خاص می‌ تواند نشانه‌ ای از بروز آسیب های داخلی باشد.

اگر استخوان لگن دچار درد شود و یا هر گونه درد و احساس ناخوشایند را هنگام رابطه جنسی تجربه می کنید باید بدانید که از علائم کیست تخمدان است.

احساس تهوع، استفراغ و حرکاتی که به صورت دردناک در روده احساس میشوند هم از علائم این عارضه خواهند بود، بهتر است که درد ناحیه شکم، کمر و یا ران را جدی گرفته و هر چه سریعتر برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

اگر کیست تخمدان در مرحله اولیه درمان نشود ممکن است با علائم شدیدتر خود را نشان دهد که به آن کیست تخمدان بدخیم گفته میشود.

این افراد دچار تب، سرگیجه، دردهای شدید لگنی و تنفس تند خواهند شد که گاهی ممکن است سبب برهم خوردن تعادل افراد شده و یا گاهی با بیهوشی مواجه میشوند، بهتر است که در صورت داشتن علائم اولیه حتما به پزشک مراجعه کرده و این آسیب احتمالی را دقیق‌ تر مورد بررسی قرار دهید.

عوامل موثر بر بروز کیست تخمدان

بروز کیست تخمدان منجر به ظهور آسیب‌ های جسمانی زیاد در بدن بانوان خواهد شد و باید هر چه سریع تر این عارضه بهبود پیدا کند.

طبق نظر متخصصان و پزشکان دلایل متفاوتی برای به وجود آمدن این کیست ها در تخمدان وجود دارد که معمولاً علت اصلی آن عدم تخمک گذاری درست است.

به طور کلی در روز چهاردهم قاعدگی یک تخمک کاملاً سالم باید از تخمدان ها رها شود و زمانی که این اتفاق نمی‌ افتد تبدیل به کیست شده و با تجمع آب در داخل تخمدان ها فرد مشکلات جانبی را تجربه خواهد کرد.

همواره باید بدانید که شناخت این دلایل کمک می‌ کند تا با پیشگیری از آسیب های احتمالی سلامت ناحیه تخمدان ها را حفظ کرده و هرگونه اختلال در کارایی آنها را برطرف نمایید.

مسئله قابل توجه که باید بدانید این است که انواع کیست تخمدان معمولاً بسیار ساده هستند و در موارد بسیار نادر در بین آنها توده‌ های بدخیم و خطرناک شناسایی میشوند.

از این رو پزشکان و متخصصان خیلی راحت می‌ توانند انواع کیست تخمدان را در این بخش حساس از بدن درمان کرده و به این طریق هیچگونه آثاری از آنها باقی نمی ماند.

کیست تخمدان تا زمانی که در رحم وجود داشته باشد محدودیت‌ های بسیاری به همراه آورده و حتی ممکن است فرد در دوره ای ناباروری را تجربه کند.

با این حال شناخت عوامل موثر بر بروز کیست تخمدان کمک می‌ کند تا بتوانید از بروز این عارضه جلوگیری کرده و حتی شناسایی علائم آن کمک می کند تا در صورت مواجهه با این آسیب بتوانید خیلی سریع از روند و پیشرفت آن جلوگیری کنید و این عارضه را درمان نمایید.

پزشکان تمام علائمی که به واسطه کیست تخمدان در بدن شیوع پیدا می‌ کند را به بانوان اعلام کرده تا در صورت مواجهه با یک یا چند مورد از آنها حتماً جهت بررسی‌ های تکمیلی به پزشک مراجعه نمایند.

معمولاً بانوانی که کیست تخمدان را تجربه می کنند علاوه بر افزایش وزن، رشد سریع مو در ناحیه تناسلی را مشاهده کرده و این افراد به صورت مداوم احساس درد در قسمت زیری شکم را به همراه دارند.

البته اختلال در قاعدگی و احساس درد هنگام مقاربت از علایم شایع این عارضه می‌ باشد که باید حتما به آنها توجه کنید.

ناگفته نماند که تکرر ادرار، خونریزی بعد از یائسگی و احساس تهوع و هرگونه تغییر در نظم عادت ماهانه از علائم اصلی و شایع کیست تخمدان می باشد.

کیست تخمدان به واسطه روش‌ های خاص مانند سی تی اسکن، سونوگرافی و ام آر آی قابل مشاهده است و پزشکان با توجه به موقعیت قرارگیری و ابعاد کیست و نوعی که دارد روش های درمانی مناسب را پیش روی افراد قرار می دهد.

اگر عوامل موثر بر کیست تخمدان را بشناسید می توانید با محافظت بیشتر از سلامت خود از بروز این عارضه پیشگیری نمایید.

با این حال متخصصان بر این باورند که استعمال دخانیات، اضافه وزن و یا مصرف مداوم داروهای محرک برای بارداری و در کنار آن رژیم غذایی ناسالم عواملی هستند که بر بروز کیست تخمدان اثرگذار خواهند بود.

البته نباید از اختلالات هورمونی نیز غافل شد و باید بدانید که همین مسائل به مرور زمان منجر به بروز کیست در ناحیه تخمدان ها می گردد.

تغذیه سالم برای درمان کیست تخمدان

تغذیه سالم برای درمان کیست تخمدان
تغذیه سالم برای درمان کیست تخمدان

زمانی که کیست تخمدان به صورت قطعی تشخیص داده میشود، متخصصان روش های گوناگون و دارو درمانی را آغاز کرده تا بتوانند هرچه سریعتر سلامت فرد را بازگردانند.

اما در کنار این درمان متخصصان توصیه می‌ کنند که برخی از مواد غذایی را به صورت روزانه مصرف کرده و برخی دیگر را به طور کامل حذف و یا محدود کنید. متخصصان توصیه می‌ کنند که هرگونه مواد نگهدارنده و غذاهای کنسروی و حتی آب معدنی را به هیچ عنوان مصرف نکنید.

زیرا می‌ تواند باعث تشدید کیست تخمدان شده و به رشد آن کمک می‌ کند، غذاهای مانند الویه، لازانیا، شیرینی ها و غذاهای چرب تر مانند کله پاچه، لوبیا پلو، پیتزا و آش رشته می توانند عاملی برای تشدید این آسیب باشند و با حذف و محدود کردن آنها می توانید از سلامت خود محافظت کنید.

برخی از مواد غذایی مانند شیر، میوه و یا تنقلاتی که دیر هضم هستند برای سلامتی افراد مبتلا به کیست تخمدان مناسب نمی باشند، همچنین بهتر است که گوشت قرمز را به طور کامل پخته و در مقادیر محدود مصرف کنید.

هرگونه ماست، سالاد و هر نوع خوراکی با طبع سرد را مصرف نکنید تا بتوانید روند بهبود کیست تخمدان را سرعت ببخشید.

با این حال باید بدانید که رعایت رژیم غذایی در کنار مصرف خوراکی های سالم کمک می کند تا بتوانید هر چه سریعتر کیست پیش آمده در ناحیه تخمدان ها را درمان کرده و هیچ گونه عوارض جانبی آن را متحمل نشوید، به سلامت خود اهمیت دهید و همه روزه از خوراکی های سالم و ارگانیک استفاده کنید.

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان
درمان کیست تخمدان

زمانی که شخصی با علائم اولیه کیست تخمدان به پزشک مراجعه می‌ کند، متخصصان با بررسی‌ های دقیق تر سعی بر بررسی این عارضه داشته تا بدانند که با چه میزان دارو درمانی و جراحی برای بهبود می یابد.

معمولاً متخصصان برای درمان کیست تخمدان از داروهای ضدبارداری استفاده می کنند زیرا به تنظیم هورمون‌ ها کمک کرده و از رشد بیشتر کیست جلوگیری خواهد کرد.

البته لاپاراسکوپی روشی است که برای کیست های خوش خیم استفاده میشود و متخصصان با جراحی بسیار ساده برشی کوچک در زیر ناف ایجاد کرده و به صورت تخصصی و با دوربین و تجهیزات مختلف این عارضه را برطرف می کنند.

روش های درمانی که برای کیست تخمدان استفاده میشود بستگی به شرایط جسمانی بیمار دارد که متخصصان می‌تواند اقدامات لازم را برای بهبود سریعتر انجام دهند.

مسئله بسیار مهم این است که اگر کیست در حد بسیار بزرگی باشد و پزشکان مجبور به جراحی شوند، به واسطه فرایند لاپاراتومی نمونه ای از این کیست را برداشت کرده و مورد آزمایش قرار می دهند.

در صورت غیر سرطانی بودن، آن را از بافت رحم جدا کرده و اگر متوجه شوند که بافت آن خوش خیم نیست رحم و تخمدان ها را نیز خارج می‌ کنند، این شرایط کمک می‌ کند تا سلامت بانوان حفظ شده و از آسیب های خطرناک و مشکلات جدی تر در امان خواهند بود.

نکات پایانی

عارضه ای به نام کیست تخمدان برای بانوان در گروه‌ های سنی مختلف به وجود می‌ آید، اما اگر کیست ها در مراحل اولیه درمان شوند آسیب کمتری را از خود بجای خواهند گذاشت و فرد آسیب کمتری را متحمل میشود.

اما در موارد شدیدتر هم راه های درمانی وجود دارد اما ممکن است پروسه درمان کیست تخمدان کمی طولانی تر شود و یا فرد عوارض جانبی ناشی از دارو درمانی و جراحی را متحمل گردد.

این آسیب قابل بهبود می باشد و اگر چکاپ های ماهانه و سالانه را مرتبا انجام دهید، در صورت بروز چنین عارضه ای سریعا مطلع شده و اقدامات لازم و درمان‌ های آسانتر را در پیش خواهید گرفت.

خدمات درمان کیست تخمدان در ایلام

دکتر سارا ملکشاهی یکی از بهترین متخصص های زیبایی زنان در شهر ایلام می باشد.

شما برای درخواست رزرو نوبت درمان کیست تخمدان در ایلام از دکتر ملکشاهی میتوانید از طریق تماس با ما و راه های ارتباطی که قرار دارد نوبت خود را ثبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *