کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟

یکی از آسیب های شایع در بین بانوان کیست تخمدان است، بانوان دارای دو تخمدان در دو سمت رحم هستند که هر کدام از آنها ماهانه به طور مرتب تخمکی را آزاد کرده و از طریق لوله‌ های فالوپ به داخل رحم پرتاب می‌ کنند.

اما شخصی که با کیست تخمدان مواجه است چنین فرآیندی را به حالت طبیعی تجربه نخواهد کرد، البته تخمک ها از کیسه آزاد میشوند اما به داخل رحم انتقال پیدا نمی کنند.

کیست تخمدان حالت کیسه‌ ای دارد که درون آن پر از مایع می باشد، این کیسه ها معمولاً کوچک و بزرگ هستند و سایز آنها در افراد متغیر است، اما باید بدانید که این کیست ها هستند که باعث درد بسیار زیاد در دوران قاعدگی میشوند و در برخی از موارد سبب ناباروری بانوان خواهند شد.

با این حال بهتر است بدانید کیست تخمدان امری شایع در بانوان است که گاه ممکن است بدون هرگونه علائم اتفاق افتاده و فرد را درگیر کند.

در مواردی این آسیب بدون اینکه فرد متوجه شود بهبود پیدا کرده و در موارد دیگر با علائم و نشانه های مختلف خود را نشان خواهد داد که باید حتماً فرد تحت درمان های سریع و درست قرار بگیرد تا بتواند سلامت رحم و تخمدان ها را نیز حفظ نماید.

علائم کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان
علائم کیست تخمدان

امروزه بسیاری از متخصصان سعی دارند تا با روش های مختلف اطلاعات کاربردی را در اختیار بانوان قرار داده تا بتوانند با شناخته نشانه ها و عوامل آسیب‌ رسان از سلامت خود محافظت نمایند.

از مهمترین علائم کیست تخمدان می توان به نفخ شکمی و یا قاعدگی های نامنظم اشاره کرد.

دوره پریود و قاعدگی بانوان اگر به درستی انجام شود نشان دهنده سلامت آنها بوده و در صورت عدم نظم خاص می‌ تواند نشانه‌ ای از بروز آسیب های داخلی باشد.

اگر استخوان لگن دچار درد شود و یا هر گونه درد و احساس ناخوشایند را هنگام رابطه جنسی تجربه می کنید باید بدانید که از علائم کیست تخمدان است.

احساس تهوع، استفراغ و حرکاتی که به صورت دردناک در روده احساس میشوند هم از علائم این عارضه خواهند بود، بهتر است که درد ناحیه شکم، کمر و یا ران را جدی گرفته و هر چه سریعتر برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

اگر کیست تخمدان در مرحله اولیه درمان نشود ممکن است با علائم شدیدتر خود را نشان دهد که به آن کیست تخمدان بدخیم گفته میشود.

این افراد دچار تب، سرگیجه، دردهای شدید لگنی و تنفس تند خواهند شد که گاهی ممکن است سبب برهم خوردن تعادل افراد شده و یا گاهی با بیهوشی مواجه میشوند، بهتر است که در صورت داشتن علائم اولیه حتما به پزشک مراجعه کرده و این آسیب احتمالی را دقیق‌ تر مورد بررسی قرار دهید.

تغذیه سالم برای درمان کیست تخمدان

تغذیه سالم برای درمان کیست تخمدان
تغذیه سالم برای درمان کیست تخمدان

زمانی که کیست تخمدان به صورت قطعی تشخیص داده میشود، متخصصان روش های گوناگون و دارو درمانی را آغاز کرده تا بتوانند هرچه سریعتر سلامت فرد را بازگردانند.

اما در کنار این درمان متخصصان توصیه می‌ کنند که برخی از مواد غذایی را به صورت روزانه مصرف کرده و برخی دیگر را به طور کامل حذف و یا محدود کنید. متخصصان توصیه می‌ کنند که هرگونه مواد نگهدارنده و غذاهای کنسروی و حتی آب معدنی را به هیچ عنوان مصرف نکنید.

زیرا می‌ تواند باعث تشدید کیست تخمدان شده و به رشد آن کمک می‌ کند، غذاهای مانند الویه، لازانیا، شیرینی ها و غذاهای چرب تر مانند کله پاچه، لوبیا پلو، پیتزا و آش رشته می توانند عاملی برای تشدید این آسیب باشند و با حذف و محدود کردن آنها می توانید از سلامت خود محافظت کنید.

برخی از مواد غذایی مانند شیر، میوه و یا تنقلاتی که دیر هضم هستند برای سلامتی افراد مبتلا به کیست تخمدان مناسب نمی باشند، همچنین بهتر است که گوشت قرمز را به طور کامل پخته و در مقادیر محدود مصرف کنید.

هرگونه ماست، سالاد و هر نوع خوراکی با طبع سرد را مصرف نکنید تا بتوانید روند بهبود کیست تخمدان را سرعت ببخشید.

با این حال باید بدانید که رعایت رژیم غذایی در کنار مصرف خوراکی های سالم کمک می کند تا بتوانید هر چه سریعتر کیست پیش آمده در ناحیه تخمدان ها را درمان کرده و هیچ گونه عوارض جانبی آن را متحمل نشوید، به سلامت خود اهمیت دهید و همه روزه از خوراکی های سالم و ارگانیک استفاده کنید.

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان
درمان کیست تخمدان

زمانی که شخصی با علائم اولیه کیست تخمدان به پزشک مراجعه می‌ کند، متخصصان با بررسی‌ های دقیق تر سعی بر بررسی این عارضه داشته تا بدانند که با چه میزان دارو درمانی و جراحی برای بهبود می یابد.

معمولاً متخصصان برای درمان کیست تخمدان از داروهای ضدبارداری استفاده می کنند زیرا به تنظیم هورمون‌ ها کمک کرده و از رشد بیشتر کیست جلوگیری خواهد کرد.

البته لاپاراسکوپی روشی است که برای کیست های خوش خیم استفاده میشود و متخصصان با جراحی بسیار ساده برشی کوچک در زیر ناف ایجاد کرده و به صورت تخصصی و با دوربین و تجهیزات مختلف این عارضه را برطرف می کنند.

روش های درمانی که برای کیست تخمدان استفاده میشود بستگی به شرایط جسمانی بیمار دارد که متخصصان می‌تواند اقدامات لازم را برای بهبود سریعتر انجام دهند.

مسئله بسیار مهم این است که اگر کیست در حد بسیار بزرگی باشد و پزشکان مجبور به جراحی شوند، به واسطه فرایند لاپاراتومی نمونه ای از این کیست را برداشت کرده و مورد آزمایش قرار می دهند.

در صورت غیر سرطانی بودن، آن را از بافت رحم جدا کرده و اگر متوجه شوند که بافت آن خوش خیم نیست رحم و تخمدان ها را نیز خارج می‌ کنند، این شرایط کمک می‌ کند تا سلامت بانوان حفظ شده و از آسیب های خطرناک و مشکلات جدی تر در امان خواهند بود.

نکات پایانی

عارضه ای به نام کیست تخمدان برای بانوان در گروه‌ های سنی مختلف به وجود می‌ آید، اما اگر کیست ها در مراحل اولیه درمان شوند آسیب کمتری را از خود بجای خواهند گذاشت و فرد آسیب کمتری را متحمل میشود.

اما در موارد شدیدتر هم راه های درمانی وجود دارد اما ممکن است پروسه درمان کیست تخمدان کمی طولانی تر شود و یا فرد عوارض جانبی ناشی از دارو درمانی و جراحی را متحمل گردد.

این آسیب قابل بهبود می باشد و اگر چکاپ های ماهانه و سالانه را مرتبا انجام دهید، در صورت بروز چنین عارضه ای سریعا مطلع شده و اقدامات لازم و درمان‌ های آسانتر را در پیش خواهید گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *