هایمن چیست؟

هایمن چیست؟

اصطلاح علمی پرده بکارت را هایمن می نامند که نوعی بافت و یا غشای بسیار نازک و ظریف است که در دهانه واژن قرار می‌ گیرد.

شکل ظاهری هایمن برای بانوان متفاوت است، این نوع پرده در قسمت ابتدایی واژن قرار گرفته و به راحتی آسیب پذیر است.

در جوامع امروزی و البته در زمان های گذشته هایمن برای بانوان ارزش زیادی داشت و به نوعی ضمانت عدم رابطه جنسی برای آنها می بود.

اما امروزه تمامی عقاید و تفکرات نسبت به پرده بکارت یا هایمن تغییر کرده و متخصصان آن را تنها پوششی از جنس غشا در ابتدای پرده بکارت می‌ دانند که از ابتدای خلقت زن این پرده در ناحیه واژن قرار می‌ گیرد و با از بین رفتن آن هیچگونه تغییری در بدن شخص به وجود نخواهد آمد.

توجه داشته باشید که پرده بکارت هیچ نقشی در سلامت افراد و کارکرد اندام های جنسی ندارد اما باید بدانید که در قسمت ورودی واژن قرار گرفته و هیچ گونه اختلالی در خروج خون در زمان قاعدگی ایجاد نمی کند و همچنین این پرده در روند ادرار بانوان نیز اثرگذار نخواهد بود.

پرده بکارت یا هایمن اگر دچار پارگی شود به هیچ عنوان قابل ترمیم نخواهد بود مگر اینکه آسیب پیش آمده جزئی و محدود باشد.

در هر صورت این پرده آنقدر نازک و ضعیف است که با هرگونه جسم خارجی به راحتی پاره میشود، چندین نوع هایمن وجود دارد که در ادامه مطلب چند مورد از آنها را برای شما شرح خواهیم داد.

علت های خونریزی پس از پارگی هایمن

علت های خونریزی پس از پارگی هایمن
علت های خونریزی پس از پارگی هایمن

بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که از بین رفتن و پارگی هایمن می تواند درد و خونریزی را به همراه داشته باشد.

این تصور کاملا اشتباه است و متخصصان این خونریزی را ناشی از دخول اجسام مختلف دانسته که ممکن است سبب ایجاد ریز زخم های مختلف در دیواره واژن شود.

لازم است بدانید که این طرز تفکر کاملاً اشتباه و منسوخ است و بر اثر پارگی این غشاء های نازک هیچگونه خونریزی اتفاق نمی‌ افتد.

خون خارج شده هر چقدر که باشد ناشی از ایجاد زخم های مختلف در دیواره واژن بوده که می‌ تواند به سرعت بهبود پیدا کند و این خونریزی کاملا موقتی و مقطعی خواهد بود.

اما باید بدانید که پرده هایمن پس از پارگی هیچگونه احساس درد را برای افراد به همراه نمی‌ آورد زیرا هیچ نوع جریان خون و عصب در این ناحیه‌ وجود نداشته و بر اثر پارگی آن فرد چگونه احساس ناراحتی و درد را به همراه نخواهد داشت.

اما باید بدانید که پرده هایمن اختلالی در عملکرد سیستم تناسلی افراد به وجود نمی‌ آورد اما با اولین دخول قطعاً این پرده پاره شده و از بین خواهد رفت.

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت
انواع پرده بکارت

بسیاری از متخصصان بر این باورند که پرده بکارت چندین نوع بوده که از شایعترین آن می‌ توان به نوع حلقوی آن اشاره کرد.

البته پرده ارتجاعی، غربالی، مسدود و بکارت تیغه ای نیز از مدل‌ های دیگر هستند، هر چند که پرده دو تکه از نوع شایع پرده در بین بانوان می باشد، این پرده برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

باید بدانید که پرده حلقوی معمولا در ابتدای واژن قرار گرفته و دارای یک سوراخ بسیار کوچک در مرکز پرده می باشد، این پرده بسیار نازک و حساس است و با ورود اشیا خارجی به داخل واژن به طور کامل از بین می رود

پرده بکارت دوتکه به گونه ای است که غشایی باریک و کوچکی در وسط آن از بالا تا پایین متصل است و هایمن را به دو بخش تقسیم خواهد کرد. پرده مشبک به گونه ای است که غشایی یک تکه در ناحیه واژن قرار گرفته و سوراخ های بسیار ریز در مرکز آن قرار می‌ گیرد.

باید، پرده بکارت در همه نوع بسیار حساس و ظریف است و با کوچکترین فشار به راحتی از بین خواهد رفت.

دلیل پارگی هایمن

بسیاری از متخصصان دلیل اصلی پارگی پرده بکارت یا هایمن را انجام آمیزش جنسی می دانند و معتقدند که اگر فرد هنگام رابطه جنسی و خودارضایی دخول کامل را انجام دهد این پرده به طور کامل از بین خواهد رفت.

از طرفی دیگر استفاده از تامپون در دوران قاعدگی می تواند آسیب های جدی را به پرده بکارت وارد کند و اگر وجود این پرده برای شما مهم است به هیچ عنوان از تامپون استفاده نکنید، هرگونه ضربه های شدید به ناحیه واژن و زمین خوردن می‌تواند سبب ایجاد آسیب به ناحیه بکارت شود.

پس بهتر است که در صورت اهمیت این پرده از سلامت خود محافظت کرده و به هیچ عنوان از ارتفاع خود را پرتاب نکنید.

هر گونه پرش شدید و یا بلند کردن اجسام سنگین می تواند سبب آسیب رسیدن به پرده بکارت شود، برخی از بانوانی که ضربات سنگین را تجربه می‌ کنند ممکن است پرده بکارت را از دست داده و هرگز متوجه نبود آن نخواهند شد.

اگر خود ارضایی بدون وجود اجسام خارجی انجام شود آسیبی برای پرده بکارت ندارد اما به محض آنکه اجسام خارجی حتی به اندازه بسیار کم به واژن وارد شود سبب پارگی و از بین رفتن هایمن خواهد شد.

خونریزی پس از پارگی هایمن

خونریزی پس از پارگی هایمن
خونریزی پس از پارگی هایمن

بسیاری از متخصصان خونریزی را پس از پاره شدن هایمن امری طبیعی دانسته اما مقدار خونریزی بستگی به شرایط فرد دارد، اگر پرده بکارت بسیار ضخیم باشد ممکن است دخول به سختی انجام شده و فشار مضاعفی به دیواره‌ های واژن وارد میشود که در این شرایط ممکن است مقدار خونریزی افزایش پیدا کند.

نوع هایمن و نحوه پارگی آن تاثیر بسیار زیادی بر مقدار خونریزی دارد اگر شدت دخول بسیار زیاد باشد قطعا خونریزی شدید اتفاق می‌ افتد، پس بهتر است در اولین رابطه برای کمتر شدن میزان خونریزی دخول با آرامش بیشتری انجام پذیرد.

عدم آمادگی بانوان در برقراری رابطه جنسی و یا خشونت در این فرآیند می تواند شدت خونریزی را افزایش دهد. از طرف دیگر خشکی واژن عامل اصلی خونریزی پس از پارگی بکارت است.

پس بهتر است که اگر دچار خشکی واژن هستید از انواع ژل روان کننده بر پایه آب استفاده کنید تا میزان خونریزی کمتر شده و درد و فشار ناشی از دخول را تا حد زیاد کاهش دهید.

لازم به ذکر است بدانید که هایمن هرگز عاملی برای خونریزی نمی باشد و خون خارج شده از واژن پس از پارگی هایمن تنها ناشی از رسیدن آسیب به بخش های مختلف و دیواره واژن می باشد.

تاثیر هایمن بر سلامت ناحیه تناسلی

امروز همه افراد می‌ دانند که بخشی حساس و آسیب پذیر در ناحیه تناسلی وجود دارد که اصطلاحا به آنها هایمن و یا پرده بکارت گفته میشود.

این پرده نازک و کاملا ظریف جنسی از غشا دارد و در ماه ۵ بارداری در واژن جنین تشکیل شده و تا زمانی که اولین رابطه و دخول به طور کامل انجام میشود این پرده در جای خود باقی خواهد ماند.

اما عوامل مختلف و سایر مشکلات و حتی ضربه می تواند منجر به پارگی و از بین رفتن پرده بکارت شود.

در زمان های گذشته بسیاری از افراد پرده بکارت را نشانه پاکدامنی زنان دانسته و بخش مهمی از گذشته و آینده بانوان می دانستند.

اما پزشکان معتقدند که هیچ گونه تاثیری بر سلامت بانوان نداشته و حضور و یا عدم وجود آن هیچگونه تفاوتی در بدن بانوان ایجاد نمی‌ کند.

حتی اگر هایمن از بین برود هرگز اختلالی در سیستم تناسلی بانوان ایجاد نشده و عملکرد ناحیه تناسلی با اختلال مواجه نمیشود.

حتی لازم است بدانید که از بین رفتن هایمن هیچگونه خونریزی و دردی به همراه ندارد و معمولاً بروز این علائم به دلیل آسیب ها و فشارهای زیادی است که به دیواره واژن وارد میشود.

پزشکان بر این باورند که هایمن بسیار نازک و از جنس غشا است و به راحتی پاره شده و حتی ورود هر گونه اجسام خارجی، ضربه های محکم و حتی افتادن می‌ تواند منجر به آسیب به این پرده حساس شود.

باید بدانید که نوع و شکل ظاهری پرده بکارت یا هایمن در بدن بانوان با یکدیگر متفاوت است و هر فرد ممکن است نوع خاصی از هایمن را داشته باشد.

همواره لازم است بدانید که پرده بکارت آنقدر حساس و ظریف است که حتی ممکن است ضمن انجام فعالیت های ورزشی خاص مانند اسب سواری به مرور زمان پرده آسیب دیده و به طور کامل از بین برود و این فرد هیچ نقشی در سلامت و یا آسیب به هایمن ندارد.

اما در گذشته عدم وجود پرده بکارت سرنوشت بانوان را به طور کلی عوض می کرد و گاها منجر به ایجاد بدبینی نسبت به سلامت جنسی آنها می شد.

لازم است بدانید که پرده بکارت عضوی حساس در ناحیه واژن است که با اولین رابطه و یا انجام زایمان به طور کامل از بین رفته و دیگر قابل ترمیم نخواهد بود.

نوعی از هایمن را  ارتجاعی می نامند که حتی هنگام رابطه جنسی هم پاره نشده و تنها راه از بین رفتن آن انجام زایمان طبیعی است.

این تصور کاملا اشتباه است که عدم وجود پرده بکارت یا هایمن می تواند منجر به بروز آسیب ها و بیماری در ناحیه تناسلی شود قطعاً هایمن مانع مناسبی برای عدم جذب آلودگی و عدم بروز عفونت نبوده و حتی با وجود هایمن هم افراد ممکن است چنین مشکلاتی را تجربه کنند.

بودن یا نبودن  هایمن هیچ گونه تاثیری بر سلامت و کارایی ناحیه تناسلی ندارد و اگر قرار باشد فرد در معرض آسیب ها و آلودگی های مختلف قرار بگیرد با وجود هایمن نیز این اتفاق خواهد افتاد.

امروزه با وجود آگاهی بسیار زیاد افراد دیگر قومیت های مختلف به وجود هایمن یا عدم حضور آن در ناحیه تناسلی اهمیت چندانی نمی دهند اما بازهم حضور آن برای برخی از افراد با طرز فکر سنتی و قدیمی تر الزامی و حیاتی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *