لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

هر آنچه که باید درباره لاپاراسکوپی بدانید

لاپاراسکوپی روش درمانی کم تهاجم و کاربردی می‌ باشد که به واسطه برش‌ های بسیار کوچک جراحی‌ های وسیع و کاربردی نیز انجام می‌ پذیرد.

زمانی که متخصصان جراحی‌ های داخلی را به روش لاپاراسکوپی انجام می‌ دهند با استفاده از یک لوله بسیار کوچک که دارای منبع نور و دوربین با وضوح بالاست می‌ توانند بخش آسیب دیده را بررسی کرده و از همین طریق اقدامات درمانی و اصلاحی انجام می‌ پذیرد.

تصاویری که از طریق این دوربین بر روی مانیتور دیده میشود کاملاً شفاف و واضح است و متخصصان می‌ توانند درمان‌ های تخصصی را با کمترین میزان درد و خونریزی انجام دهند، به یاد داشته باشید که برای انجام جراحی لاپاراسکوپی برش‌ های بسیار کوچک و میلیمتری در سطح بدن ایجاد میشود و با بهبود سریع آنها هرگز جای زخم یا اسکار بر بدن باقی نمی‌ ماند.

یکی از کاربردهای جراحی لاپاراسکوپی برای بانوانی است که با آسیب‌ های رحمی مواجه هستند، متخصصان می‌ توانند برای ترمیم رحم و حتی برداشت بخش‌ های آسیب دیده و انواع تومورها و کیست‌ ها از روش لاپاراسکوپی استفاده کنند و تا به امروز با کمترین میزان خطر و عوارض در شمار روش‌ های درمانی پرطرفدار قرار گرفته است.

اگر بانوان با مشکلاتی همچون بیماری‌ های التهابی لگن مواجه باشند و یا پزشک تشخیص دهد که فرد مشکوک به آندومتریوز  است و یا حاملگی خارج از رحم اتفاق افتاده است می‌ توانند به واسطه لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان آسیب‌ ها اقدام کنند.

همچنین متخصصان برای تشخیص و درمان ناباروری بهبود فیبروم‌ های رحمی و حتی مشکلات پنهان در ناحیه لگن و شکم لاپاراسکوپی را انجام داده و تا به امروز برای درمان بسیاری از آسیب‌ ها مورد تایید پزشکان بوده و روشی کارآمد و موثر است.

آیا در لاپاراسکوپی همانند هیسترکتومی رحم برداشته می شود؟

آیا در لاپاراسکوپی همانند هیسترکتومی رحم برداشته می شود؟
آیا در لاپاراسکوپی همانند هیسترکتومی رحم برداشته می شود؟

زمانی که بانوان با آسیب‌ ها و بیماری‌ های رحمی مواجه هستند سعی دارند اطلاعات و آگاهی خود را در این زمینه افزایش داده تا راه‌ های درمانی پیشنهادی توسط متخصصان را با اعتماد بیشتری در پیش بگیرند.

در مواجهه با انواع آسیب‌ ها و بیماری‌ های رحمی ممکن است سایر روش‌ های درمانی مانند لاپاراسکوپی و هیسترکتومی برای بانوان در نظر گرفته شود، به یاد داشته باشید که هیسترکتومی عموماً مربوط به برداشت بافت‌ های آسیب دیده رحم است و در موارد اضطراری متخصصان بافت رحم را به طور کامل از لگن خارج کرده تا مبادا آسیب به اندام‌ های مجاور وارد شود.

اما در روش لاپاراسکوپی ابتدا متخصصان سعی دارند تا تشخیصی دقیق‌ تر داشته و با بررسی بخش‌ های کوچک و حتی پنهان رحم متوجه شدت آسیب خواهند شد، اگر نیاز باشد که بافت آسیب دیده رحم از نقاط مختلف برداشته شود این عمل به واسطه لاپاراسکوپی هم انجام میشود.

معمولاً لاپاراسکوپی برای عمل‌ هایی است که میزان آسیب دیدگی محدود بوده و تنها بخش کوچکی از رحم را خارج می‌ کنند، با این حال به یاد داشته باشید که روش‌ هایی مانند لاپاراسکوپی برای تمامی بیماران نتایج یکسانی ندارد و متخصصان بررسی خواهند کرد که آیا بیماران می‌ توانند از این شیوه درمانی نتایج خوبی به دست آورند یا خیر.

در نهایت تصمیم گیرنده اصلی برای انجام جراحی لاپاراسکوپی یا هیسترکتومی متخصصانی هستند که در این زمینه تجربه و مهارت کافی دارند و می‌ توانند با انجام روش‌ های درمانی موثر سلامت بانوان را حفظ نمایند‌.

آیا لوله های فالوپ به وسیله عمل لاپاراسکوپی بسته می شود؟

آیا لوله های فالوپ به وسیله عمل لاپاراسکوپی بسته می شود؟
آیا لوله های فالوپ به وسیله عمل لاپاراسکوپی بسته می شود؟

لاپاراسکوپی یک روش درمانی نوین و البته موثر است که با کمترین میزان خطر و عوارض انجام شده و نتیجه‌ ای که پزشک انتظار دارد حاصل می‌ گردد.

عموماً لاپاراسکوپی برای انجام عمل‌ های ترمیمی استفاده میشود و اگر نیاز باشد که بانوان اصلاحاتی را در لوله‌ های فالوپ، تخمدان‌ ها، دهانه رحم و دیگر بخش‌ ها انجام دهند در صورت مساعد بودن شرایط پزشک از لاپاراسکوپی استفاده می‌ کند.

لاپاراسکوپی روشی کم خطر است که کمترین میزان جراحت و خونریزی را در پی دارد و سلامت بافت‌ های مجاور به خوبی محافظت خواهد شد.

اگر بانوان تمایل به بستن لوله‌ های فالوپ داشته باشند پزشک به واسطه لاپاراسکوپی می‌ تواند این اقدام را انجام دهد، بستن لوله‌ های فالوپ روشی مطمئن و کم خطر برای پیشگیری از بارداری است و متخصصان بدون نیاز به جراحی و دریافت داروهای بیهوشی می‌ توانند به روش لاپاراسکوپی چنین اقدامی را انجام دهند.

همچنین به یاد داشته باشید که انجام هرگونه تغییر در بخش‌ های مختلف رحم به واسطه لاپاراسکوپی کمترین میزان خطر را در پی داشته و متخصصان این روش را به طور قطعی تایید می‌ کنند.

نحوه انجام لاپاراسکوپی

مهم است که با روش‌ های درمانی نوین تا حدودی آشنایی داشته باشید، امروزه متخصصان فعال در حوزه‌ های مختلف در موارد زیادی برای انجام روش‌ های درمانی یا ترمیمی از روش لاپاراسکوپی استفاده می‌ کنند.

عموماً لاپاراسکوپی با بیهوشی‌ های کوتاه مدت یا بی‌ حسی انجام میشود و برای انجام این روش نیازی به بستری شدن در مراکز درمانی برای مدت طولانی نداشته و در حین عمل برش‌ های عمیق و وسیع را تجربه نخواهید کرد.

قبل از انجام لاپاراسکوپی متخصصان محل جراحی را تعیین می‌ کنند و پس از بستری شدن بیماران و دریافت بیهوشی عمومی محل مورد نظر بررسی شده و برش‌ های کوچک و میلیمتری در سطح بدن اعمال میشود، در چنین موقعیتی متخصصان به واسطه یک میله کوچک، نور و دوربین را به محل آسیب دیده هدایت کرده تا تصاویری دقیق از روند جراحی داشته باشند.

به یاد داشته باشید که این نوع عمل‌ در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام میشود و ضمن استفاده از دی اکسید کربن شرایط برای خونریزی فراهم نخواهد بود، این گاز عاملی برای پیشگیری از خونریزی‌ های وسیع حین عمل است و البته دید پزشک را بهتر کرده و تصاویر واضح‌ تری به واسطه دوربین ضبط میشود.

پس از انجام روند درمان و ایجاد اصلاحات بر بخش‌ های آسیب دیده نهایتاً محل برش به واسطه بخیه ترمیم شده و دوره نقاهت آغاز میشود، به خاطر داشته باشید که مراقبت‌ های بعد از عمل لاپاراسکوپی بسیار آسان‌ تر از جراحی‌های باز است زیرا بیماران کمترین میزان جراحت و عوارض را متحمل شده و خیلی سریع تر سلامت فرد باز می‌ گردد.

آیا لاپارسکوپی عوارض دارد؟

آیا لاپارسکوپی عوارض دارد؟
آیا لاپارسکوپی عوارض دارد؟

همانطور که گفته شد لاپاراسکوپی یکی از روش‌ های درمانی کم تهاجم و کاربردی می‌ باشد، اما این روش درمانی هم می‌ تواند خطرات و عوارضی را برای بیماران در پی داشته باشد.

لازم به ذکر است که هرگونه کوتاهی از سمت پزشک یا بیماران باعث بروز آسیب‌ های شدید شده و می‌ تواند این شیوه درمانی را با مشکل مواجه کند، در مواردی مشاهده میشود که بعد از انجام عمل لاپاراسکوپی بانوان با خونریزی از محل زخم مواجه شده و حتی ممکن است مشکلاتی مانند عفونت را تجربه کنند.

معمولاً این عوارض ضمن استفاده از تجهیزات آلوده اتفاق افتاده و اگر مراقبت‌ های بعد از جراحی به درستی انجام نشود و محل زخم پاکیزه نباشد قطعا عفونت کرده و بانوان را به دردسر می‌ اندازد.

گاهی اوقات پس از انجام لاپاراسکوپی افراد در محل جراحی دردهایی را متحمل میشوند که گاهاً کوبنده و بسیار شدید است، اما بیماران می‌ توانند با کمتر کردن فعالیت‌ های جسمانی و مصرف انواع مسکن این عارضه را برطرف نمایند.

در موارد نادر ممکن است ضمن انجام جراحی لاپاراسکوپی به بخش‌ های مجاور آسیب وارد شده و گاها عصب‌ های محدوده مورد نظر از بین می‌ روند، این عوارض تنها در موارد خاص اتفاق می‌ افتد و اغلب کسانی که لاپاراسکوپی را در شرایط ایمن انجام داده‌ اند هرگز چنین مشکلاتی را متحمل نخواهند شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *