قرص اورژانسی

قرص اورژانسی

راه های متفاوتی برای جلوگیری از بارداری در میان افراد وجود دارد، یکی از روش ‌هایی که تقریبا قدمت زیادی دارد قرص های ضدبارداری خوراکی هستند که به آنها لوونورژسترول گفته می شود.

احتمالاً تا به حال اسم قرص ها را نشنیده باشید زیرا این قرص ها را به نام قرص اورژانسی در میان خانم‌ها و آقایان شناخته شده است.

قرص هایی که در میان بسیاری از زوجین از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری می کند و می تواند نجات دهنده آنها باشد.

نکته های بسیار زیادی در رابطه با قرص های اورژانسی وجود دارد که قصد داریم به آنها بپردازیم به یاد داشته باشید که این قرص ها و برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته و اضطراری اتفاق می‌افتند.

برای جلوگیری منظم به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود و همانند قرص های ال دی و کاندوم یا آیودی ها نیستند.

لوونورژسترول قرص اورژانسی چیست؟

لوونورژسترول قرص اورژانسی چیست؟

قرص های اورژانسی از روش های پیشگیری از بارداری به حساب می‌آیند. در بسته بندی های فویلی آلومینیومی قرار دارند، این قرص ها به رنگ سفید صاف و گرد هستند به دو شکل در بازار وجود دارند.

طریقه مصرف این قرص ها به گونه ای است که در یک روز فقط یک قرص یک و نیم میلی گرم را مصرف می کنید ولی در روز دوم به بعد قرص ۷۵ صدم میلی گرمی در فاصله ۱۲ ساعت باید مصرف شود.

در صورت استفاده از رژیم دو دوز، حتماً باید به ساعت مصرف آن دقت کنید اما طبق تجربه پزشکان بهتر است که هر دوی این قرص ها با هم خورده شود.

قرص اورژانسی حاوی پروژستین می باشد این در حالی است که دیگر قرص های جلوگیری از بارداری پروژسترون و استروژن همراه با هم دارد.

مکانیسم اثر این قرص ها جلوگیری از تخمک گذاری می باشد که بعد از لقاح تخمک و اسپرم جلوگیری می کند و مانع اتصال این دو با هم می شود.

تحقیقات نشان می‌دهند که این گونه قرص ها  حاوی پروژسترون هستند. امکان دارد عوارض جانبی خیلی کمتری داشته باشند و گزینه مطمئن تری برای بارداری های ناخواسته است.

اثرات قرص اورژانسی

احتمال این مسئله برای شما در ذهن تان به وجود آمده باشد که این قرص ها برای چی به این نام در میان مردم رواج پیدا کرده اند.

از آنجایکه لوونورژسترول به صورت ناگهانی یک هورمون را در بدن آزاد می کند باید تاثیر خیلی زیادی در بارداری و لانه گزینی تخمک داشته باشد.

بارداری ها زمانی  اتفاق می‌افتد که سلول تخمک با اسپرم مرد ترکیب شوند و سلول تخم را به وجود می آورند این سلول در رحم گردش پیدا می‌کند و در یک قسمتی لانه گزینی می کند.

این دانه کوچک در یک قسمت که کاملا محکم به بدن چسبیده است شروع به رشد می کند تاثیر قرص بر دیواره رحم به این شکل است که دیواره رحم نقش یک زمین را برای این دانه یا تخم ایفا می‌کند.

زمانی که زمین شرایط مساعدی نداشته باشد لانه گزینی اتفاق نمی‌افتد و سلول تخم می تواند در یک دیواره قرار بگیرد و دفع می شود.

قرص اورژانسی باعث ریزش دیواره رحم میشود و شرایط را نامناسب می کند. این قرص تاثیرات دیگری هم در بدن می گذارد هورمون در حد غیر معمول قرار می‌دهد و سطح آن را بالانس نمی‌کند و مشکلاتی را برای خانمها به وجود می‌آورد از جمله عوارض آنها می‌توان به حالت تهوع و استفراغ در خانم ها اشاره کرد.

قرص اورژانسی و پریود

قرص اورژانسی و پریود
قرص اورژانسی و پریود

به صورت کلی می‌توان گفت که این قرص از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری می کند و تاثیرات دیگری هم بر روی بدن می گذارد. از این تاثیرات این است که نظم قاعدگی را بر هم می‌زنند.

ریزش ناگهانی دیواره رحم باعث میشود که خون پریود کم و زیاد شود و باید در نتیجه تغییرات تخمدانی و رحمی تاثیرات بگذارد.

زمانی که شما قرص را مصرف می‌کنید در بدن ترشح زیاد می‌شود که در نهایت منجر به پاره شدن دیواره رحم می شود.

در این صورت فرد و خیالش از این که باردار نیست راحت می شود.

اما چه زمانی پریود شدن بعد از خوردن این قرص ها اتفاق می‌افتد ؟

زمانی که قرص اورژانسی را مصرف کنید دو هفته اول از مصرف قرص، پریود اتفاق می افتد اگر تا دو هفته دوم اتفاق نیوفتاد  باید حتما تست بارداری انجام بدهید.

دیگر قرص های اورژانسی برای پیشگیری از بارداری ناخواسته

تنها راه پیشگیری که خیلی سریع است و از  بارداری ناخواسته میتواند جلوگیری کند قرص های اورژانسی یا لوونورژسترول نیستند روش های مختلفی هم وجود دارد که از این بارداری جلو گیری می کند.

قطعاً یکی از بهترین و موثرترین و ایمن ترین روش قرص ها هستند اما از قرص هایی که در دنیا قابل استفاده است و مورد استقبال قرار گرفته اند  قرص های یولی پریستال هستند.

برای استفاده از این قرص ها نیاز به نسخه پزشک است. این قرص به صورت یک قرص تک دوز ۳۰ میلی گرمی مصرف می‌شود و تا ۱۲۰ ساعت بعد از رابطه جنسی کنترل نشده می توان ان را مصرف کرد.

این دارو ضد هورمونی است و از هورمونی که برای تشکیل جنین لازم است به صورت کلی جلوگیری می کند اینکه بهترین قرص اورژانسی دقیقا کدام است باید به تشخیص پزشک انتخاب شود.

برای مصرف این قرص  باید تا ۵ روز بعد از رابطه جنسی محافظت نشده است از آیودی هایی از جنس مس استفاده کنید و آن را در رحمتان  به کار بگذارید.

قرص ال دی و قرص اچ دی هم جز معروف ترین قرص های ضد بارداری می باشند و اورژانسی می توان آنها را استفاده کرد.

از قرص ال دی بلافاصله بعد از اولین رابطه محافظت نشده می توان استفاده کرد و چهار عدد را باید به صورت پشت سر هم استفاده کنید و چهار عدد بد را با فاصله ۱۲ ساعت بعد از رابطه محافظت نشده مصرف نمایید.

قرص اچ دی را باید بلافاصله بعد از رابطه محافظت نشده به صورت دو عددی مصرف کنید و دو عدد بعدی را ۱۲ ساعت بعد مصرف نمایید

نکته مهمی که در رابطه با قرص های اورژانسی باید بدانید این است که اگر طی ۳ تا ۴ هفته از مصرف قرص اورژانسی پریود نشدید باید حتما تست بارداری بروید.

قبل از استفاده مطمئن شوید که باردار نیستید استفاده از قرص اورژانسی امکان دارد دوره پریود شما را تا یک هفته به تاخیر بیندازد و شما را سردرگم کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *