سونوگرافی واژن

سونوگرافی واژن

سونوگرافی چیست؟

یکی از بهترین و کاربردی ترین روش هایی که برای عکسبرداری از نواحی داخلی بدن استفاده میشود، سونوگرافی است.

بسیاری از متخصصان سعی دارند با تصاویر دقیق تشخیص خود را به فرد بیمار اعلام کرده و روش های درمانی مناسب را در پیش بگیرند.

بدون سونوگرافی اطلاع از سلامت اندام های داخلی ممکن نبوده و در زمان های گذشته برای بررسی بیشتر مجبور میشدند که جراحی های باز و خطرناک را انجام دهند.

اما امروزه زمانی که شخصی با عوارض داخلی و دردهای جسمانی به مراکز درمانی مراجعه می‌ کند.

متخصصان سعی دارند تا با استفاده از فرآیند سونوگرافی نواحی مختلف بدن را به صورت تصویری مشاهده کرده و هر گونه آسیب و عارضه را نیز به طور دقیق تشخیص دهند.

اما سونوگرافی برای بخش‌ های مختلف بدن انجام میشود که می توان به سونوگرافی شکمی، سونوگرافی سینه و سونوگرافی واژینال اشاره کرد.

کاملاً تخصصی بوده و متخصصان برای بررسی اندام جنسی بانوان و به ویژه رحم و مثانه از آن استفاده می کنند.

اگر شخصی برای چکاپ های زنانه به پزشک مراجعه کند، دیگر نیاز به بررسی همه اندام های شکمی نبوده و تنها می‌ توانند با دستگاه های مخصوص ناحیه رحم، لگن تخمدان ها و مثانه را نیز به صورت جزئی بررسی کنند.

هرچه عکسبرداری ها با سنوگرافی واژن دقیق تر باشد قطعاً تشخیص پزشک بهتر بوده و روش های درمانی نیز به طور مناسب اجرا خواهند شد.

زمان استفاده از سونوگرافی واژن

زمان استفاده از سونوگرافی واژن
زمان استفاده از سونوگرافی واژن

زمانی که بانوان برای انجام چکاپ های ماهانه، سالانه و مراقبت های قبل و بعد بارداری به پزشک زنان مراجعه می‌ کنند.

متخصصان سعی دارند تا با دقت بسیار زیاد اندام های جنسی بانوان و ناحیه شکمی و لگن را بررسی کرده تا بتوانند از وجود هرگونه عوارض و آسیب سریعا اطلاع پیدا کنند.

امروزه دستگاه های پیشرفته ای به بازار عرضه گردیده است که به صورت تخصصی برای سونوگرافی واژن استفاده میشوند.

متخصصان می‌ توانند از این سونوگرافی واژن استفاده کرده و اندام‌ های خاص بانوان مانند رحم، تخمدان ها، مثانه و دیگر عضو حیاتی در ناحیه لگن را به طور دقیق و با جزئیات مورد بررسی قرار دهند.

مشکلات مختلف در ناحیه رحم مانند انواع کیست، فیبروم، آسیب در لوله های فالوپ و دیگر موارد به واسطه سونوگرافی واژن نمایان خواهند شد.

این امر باعث میشود که دقت و تشخیص پزشکان تا حد زیادی افزایش پیدا کرده و می‌ توانند به راحتی عوارض پیش آمده را نیز بررسی نمایند.

سونوگرافی واژن از سونوگرافی های معمولی بسیار کاربردی تر بوده و زمانی که شخص برای چکاپ ناحیه لگنی به پزشک مراجعه می کند سونوگرافی واژن برای آنها مناسب تر خواهد بود و البته با دقت بیشتری ناحیه رحم بررسی خواهد شد.

متخصصان و پزشکانی که در زمینه زنان و زایمان تخصص کافی دارند تمایل دارند تا دستگاه سونوگرافی واژن را در مطب خود داشته باشند تا بتوانند برای بررسی دقیق‌تر اوضاع جسمانی بیمار خود سونوگرافی واژن را انجام دهند.

به واسطه این سونوگرافی که با هزینه های بسیار محدود انجام میشود متخصصان به آسیب‌ ها و مشکلات بسیار جزئی هم پی برده و می‌ توانند دارو درمانی را نیز آغاز نمایند.

کاربرد سونوگرافی واژن

کاربرد سونوگرافی واژن
کاربرد سونوگرافی واژن

برخی افراد تصور کنید که سونوگرافی به صورت معمولی و سنوگرافی واژن کاری مشابه را انجام می دهند.

به گفته متخصصان سنوگرافی ها مشابه با یکدیگر بودند، اما زمانی از سونوگرافی داخلی استفاده میشود که برای بررسی آسیب های جزئی یک متخصص باید از نزدیک اندام های داخلی به ویژه رحم و تخمدان ها را مورد بررسی قرار دهد.

اگر شخصی مشکوک به وجود سرطان در ناحیه تناسلی باشد متخصصان با سنوگرافی واژن می توانند دیگر قسمت های مختلف سیستم تناسلی بانوان را دقیق تر بررسی کرده تا بتوانند حتی کوچکترین آسیب ها را نیز مشاهده نمایند.

البته بررسی مشکلات ناباروری و تشخیص انواع کیست و فیبروم با استفاده از سونوگرافی واژن کار آسان تر و البته دقیق تری نخواهد بود.

حتی متخصصان می توانند به واسطه سونوگرافی واژن ابعاد و اندازه ها را به صورت دقیق تشخیص دهند.

سنوگرافی واژن برای بررسی سلامت رحم پیش از بارداری کاربرد زیادی دارد.

متخصصان به واسطه این تصویربرداری حتی روند دوره قاعدگی بانوان را به راحتی مشاهده کرده و هر گونه آسیب ها و مشکلات مختلف را نیز برطرف می کنند.

متخصصان از سونوگرافی واژینال در زمان بارداری، هنگام سقط جنین و بررسی جفت استفاده کرده که البته می توانند به واسطه این تصویربرداری بی نظمی عادت ماهانه را نیز بررسی نمایند.

باید بدانید که سونوگرافی واژن برای چک کردن سلامتی همه افراد مناسب است و بانوانی که برای چکاپ هایی سالانه نزد پزشک زنان می روند می توانند با سونوگرافی واژینال از سلامت اندام های داخلی خود مطلع شوند.

عوارض احتمالی سونوگرافی

گاها افراد تصور می کنند سونوگرافی به دلیل انواع اشعه و پرتوهایی که دارد ممکن است برای سلامتی کمی خطرناک باشد.

به طور قطعی متخصصان و محققان توضیح می دهند که سونوگرافی هم به صورت شکمی و یا به صورت واژینال هیچ گونه خطری برای سلامت افراد نخواهد داشت و پرتو و اشعه ای از این دستگاه ساطع نشده و سلامت مادر، جنین و دیگر اندام‌ های حیاتی بدن به خطر نمی افتد.

متخصصان برای بررسی وضعیت و نحوه رشد جنین در شکم مادر از سونوگرافی واژن و شکمی استفاده می کنند و مطمئن هستند که هیچ گونه خطری برای مادر، اندام های داخلی و نوزاد نخواهد داشت.

عوامل اثرگذار بر خطا در سونوگرافی واژینال

عوامل اثرگذار بر خطا در سونوگرافی واژینال
عوامل اثرگذار بر خطا در سونوگرافی واژینال

زمانی که برای سونوگرافی واژن به پزشک مراجعه می کنید، متخصصان به شما چند توصیه دارند که با انجام آنها می توانید درصد خطا در سونوگرافی واژن را به صفر برسانید.

اگر هنگام انجام سونوگرافی روده و مثانه شما پر باشد خطایی در سونوگرافی واژینال بروز پیدا می کند.

ناگفته نماند که اضافه وزن افراد می‌ تواند در تصویربرداری اختلال ایجاد کرده که ممکن است نتیجه سونوگرافی آنگونه که پزشک توقع دارد دقیق و صحیح نخواهد بود.

هر گونه زخم و عفونت در ناحیه تناسلی با تصویر برداری درست توسط سونوگرافی واژن دیده میشود و البته برای تشخیص همین عفونت‌ ها شخص به پزشک مراجعه می‌ کند.

بهتر است که پس از بهبود این عارضه مجدداً برای بررسی دیگر قسمت های رحمی به صورت دقیق و بدون خطا به پزشک مراجعه نمایید.

همکاری نکردن بیمار خطای زیادی برای تصویر برداری ایجاد می کند، و قطعاً تصویربرداری از ناحیه واژن به واسطه سونوگرافی به صورت دقیق انجام نشده و پزشکان ممکن است اقدام به تکرار سونوگرافی واژن کرده تا بتوانند اطلاعات دقیق تر را به دست آورند.

نکات کلیدی پیش از سونوگرافی واژن

اگر متخصصان تشخیص دهند که برای بررسی بیشتر نواحی مختلف، سونوگرافی واژن را انجام دهید.

بهتر است که حتماً اقدامات پیش از انجام سونوگرافی را از پزشکتان جویا شده تا بهترین نتیجه را از این عکس برداری دریافت نمایید.

پیش از سونوگرافی اقدامات خاصی نیاز نیست و تنها بهتر است که در دوران قاعدگی و یا لکه بینی به سونوگرافی مراجعه نکنید.

متخصصان در این شرایط توصیه می‌ کنند که حتما بهداشت فردی را رعایت کرده تا پزشک بتواند با دقت بیشتری تصویربرداری را انجام دهد.

متخصصان برای تصویربرداری سعی دارند تا برای پیشگیری از حساسیت بانوان به جای استفاده از مواد آلرژی زا از کاندوم استفاده کرده که می توانند به راحتی آن را در ناحیه واژینال چرخش داده و تصاویر مورد نیازشان را برداشت نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *