سرکلاژ چیست؟

سرکلاژ چیست؟

یکی از مهم ترین و البته سخت ترین دورانی که بانوان در طول دوره زندگی با آن مواجه میشوند، روند بارداری بوده که گاها ممکن است اتفاقات ناگواری مانند سقط جنین را تجربه کنند و البته پیامدهای زیادی را برای آنها به همراه خواهد داشت.

اگر شخصی دچار سقط مکرر جنین شود متخصصان ابتدا عامل اصلی این اتفاق را بررسی کرده و اگر مربوط به رحم باشد می‌ توانند با عمل سرکلاژ مانع از سقط جنین شوند.

زمانی که نطفه در رحم مادر به وجود می‌ آید تا زمان زایمان با عمل سرکلاژ دهانه رحم به هیچ عنوان باز نشده و این عامل باعث میشود تا در دوران بارداری بانوان به مشکلاتی مانند نارسایی دهانه رحم مواجه نشود.

در این شرایط وقتی بانوان سرکلاژ را انجام می‌ دهند دهانه رحم به هیچ عنوان باز نمیشود و راهی برای سقط جنین وجود نخواهد داشت.

بسیاری از بانوانی که با نارسایی رحم مواجه هستند با افزایش وزن و بزرگتر شدن جنین قطعاً مشکلات زیادی در نگهداری و حمل آنها خواهند داشت.

در چنین شرایطی خطر سقط افزایش پیدا کرده و متخصصان می توانند با عمل سرکلاژ مانع از بروز این آسیب شوند.

بانوانی که به اختلال و نارسایی دهانه رحم مبتلا هستند به واسطه پزشکان و متخصصان معتبر در ابتدای دوران بارداری عمل سرکلاژ را نیز انجام دهند.

چندین بخیه در دهانه رحم قرار می گیرد تا از سقط جنین جلوگیری کرده و روند بارداری را به اتمام برسانند.

عمل سرکلاژ هیچگونه خطری برای سلامت مادر و نوزاد نداشته و به طور کامل باعث رفع احتمالات و مشکلات مربوط به دوران بارداری میشود.

به طور کلی عمل سرکلاژ برای همه بانوانی که مشکلاتی را در دهانه رحم تجربه کرده‌ اند کاملاً ضروری بوده و در صورت عدم انجام سرکلاژ مادر نمی تواند تا پایان دوره بارداری جنین را در رحم نگهداری کند.

چنین آسیب و عارضه ای توسط مادر انجام نمیشود و کاملا اتفاقی بوده که متخصصان به دلیل نارسایی های رحمی سعی دارند با روش های گوناگون از این عارضه جلوگیری نمایند.

سقط مکرر جنین آسیب های زیادی داشته و البته عوارضی را به همراه خواهد داشت.

با چند مراقبت ساده و انجام سرکلاژ به راحتی می توانید سلامت خود را حفظ کرده و علاوه بر به پایان رساندن دوره بارداری با سلامت کامل، می تواند سلامت خود را تضمین کنید.

زمانی که عمل سرکلاژ را انجام می دهید به هیچ عنوان نسبت به سلامتی خود بی توجه و بی اهمیت نباشید.

طبق گفته پزشک بهتر از سلامت خود مراقبت کنید تا آسیب های گوناگون را تجربه نکرده و در اواسط و پایان بارداری نوزاد خود را به واسطه سقط غیر ارادی از دست ندهید.

اقدامات پیش از عمل سرکلاژ

اقدامات پیش از عمل سرکلاژ
اقدامات پیش از عمل سرکلاژ

زمانی که بانوان برای انجام عمل سرکلاژ به متخصصان و پزشکان مربوطه مراجعه می‌ کنند.

پزشک ابتدا سعی دارد وضعیت بانوان باردار را بررسی کرده تا تشخیص دهد کدام روش برای انجام سرکلاژ بانوان مناسب تر است، پس از آن سونوگرافی برای بانوان در نظر گرفته میشود تا بتوانند وضعیت رحم را به طور کامل بررسی کنند.

متخصصان برای انجام سرکلاژ ابتدا با پزشکان و دیگر همکاران خود که در این زمینه تخصص کافی دارند مشورت کرده تا بتوانند با عمل سرکلاژ سلامت مادر و نوزاد را حفظ کنند.

در هر صورت این عمل باید به صورت کاملا دقیق و با کمترین میزان آسیب انجام شود تا سلامت مادر تا پایان دوره بارداری به طور کامل حفظ گردد.

مراقبت های بعد از سرکلاژ

مراقبت های بعد از سرکلاژ
مراقبت های بعد از سرکلاژ

همواره باید بدانید که عمل سرکلاژ برای پیشگیری از انقباضات رحمی و زایمان زودرس انجام میشود.

بانویی که این روند را انجام می دهد برای یک شبانه روز و یا کمتر و بیشتر به تشخیص پزشک باید در مراکز درمانی بستری بماند.

بلافاصله بعد از آنکه عمل سرکلاژ درد دهانه رحم انجام میشود مقدار خونریزی و یا گرفتگی عضلات رحم امری کاملا طبیعی بوده که این علائم نهایتا پس از چند روز برطرف میشود.

همچنین باید بدانید که عمل سرکلاژ از بروز عفونت جلوگیری کرده و مانع از زایمان زودرس میشود.

بهتر است که طبق نظر پزشک داروهای مختلف مصرف شوند.

متخصصان توصیه می‌ کنند که دو الی سه روز پس از انجام سرکلاژ حتماً مادر در منزل استراحت کرده و هیچگونه فعالیت غیر ضروری انجام ندهد.

بهتر است که برای انجام فعالیت های روزانه خود حتماً با پزشک صحبت کنند، همچنین توصیه میشود که حتماً بانوان باردار یک هفته بعد و یک هفته قبل از عمل از رابطه جنسی خودداری کنند.

از دیگر مراقبت های بعد از عمل سرکلاژ می توان به عدم نشستن طولانی مدت اشاره کرد، بهتر است که در طول روز در فضاهایی مانند خانه، محل کار و ماشین برای مدت طولانی در حالت نشسته نماند.

دراز بکشید و گاهی به آرامی پیاده‌ روی کنید. پیاده روی حتما باید در محیط خانه انجام شود و نیازی به صرف زمان و انرژی بیشتر برای پیاده روی در خارج از منزل نخواهد بود.

تا جای ممکن فشار مضاعفی را به دهانه رحم وارد نکنید و هرگونه موادی که عاملی برای بروز یبوست هستند را به طور کامل ترک کنید.

بهتر است که در این دوره حتما از توالت فرنگی استفاده کنید که هیچ گونه فشار مضاعفی به دهانه رحم وارد نشود.

متخصصان توصیه می‌ کنند که از خوراکی های صنعتی و حاوی مواد نگهدارنده استفاده نکنید و بهتر است که برای محافظت از سلامت خود بهداشت فردی را حتماً رعایت کرده و برای حمام کردن از صابون های ملایم و بدون عطر استفاده کنید.

متخصصان توصیه می‌ کنند که حتماً از لباس زیرهای نخی و خنک استفاده کنید تا از تعریق زیاد و جذب عفونت خودداری نمایید.

عوارض سرکلاژ

عوارض سرکلاژ
عوارض سرکلاژ

عمل سرکلاژ برای پیشگیری از زایمان زودرس و نارسایی دهانه رحم می باشد، اما گاهی عوارضی را برای بانوان به همراه دارد که از مهمترین و شایعترین آنها می‌ توان به انقباضات رحمی اشاره کرد.

معمولاً سرکلاژ می تواند باعث پارگی غشا کیسه آب جنین شده و عفونت سرویکس را برای بانوان به همراه می آورد، با انجام عمل سرکلاژ مادران تا پایان یک دوره بارداری نمی توانند عمل زایمان طبیعی را انجام دهند.

البته توجه داشته باشید که زخم هایی در اثر وجود سرکلاژ بر روی دهانه رحم بروز پیدا می‌ کند که نیاز به مراقبت زیادی داشته تا بهبود آنها به طور کامل حاصل شود.

استفراغ، تهوع و همچنین خونریزی می‌ تواند از عوارض احتمالی سرکلاژ باشد که بانوان حداقل دو مورد از موارد ذکر شده را تجربه خواهند کرد.

علائم خطرناک پس از سرگلاژ

از برخی علائم هشدار دهنده سرکلاژ می توان به انقباضات و یا گرفتگی های شدید ناحیه رحمی اشاره کرد که البته در دوران بارداری هم این انقباضات ساده برای مادران رخ خواهد داد.

همچنین ممکن است در پایین ترین قسمت شکم بانوان دردی مشابه با درد زایمان را تجربه کنند، البته بروز خونریزی و تب بالاتر از 37 درجه به همراه لرز از علائم هشدار دهنده سرکلاژ بوده که حتما باید نسبت به آن هوشیار باشید.

ترشحات غیر معمول و خروج هر گونه مایع از واژن می‌ تواند نشان‌ دهنده مشکلاتی در رحم باشد که باید جدی گرفته شوند و توسط متخصصان بررسی گردد.

بعد از عمل سرکلاژ مراقبت های ذکر شده توسط پزشک باید انجام شوند و هر گونه علائم هشدار دهنده و مشکلاتی را که به صورت غیر عادی تجربه می کنید باید با پزشک خود در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *