خشکی واژن یا واژینیسموس چیست؟

خشکی واژن یا واژینیسموس چیست؟

ناحیه واژن به طور معمول دارای رطوبت کنترل شده ای می باشد که گاها مایعی شفاف را با غلظت متفاوت در دوره های مختلف مشاهده خواهید کرد، اما اگر مقدار این مایع تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

خشکی واژن یا واژینیسموس اتفاق می‌ افتد و با التهاب و کمی سوزش همراه می باشد، اما باید بدانید که این فرآیند قابل درمان بوده و جای نگرانی ندارد.

البته خشکی واژن آسیب های زیادی را برای فرد به همراه دارد که از شایع ترین آنها می توان به درد و خونریزی هنگام رابطه جنسی اشاره کرد.

با این حال اگر بانوان با خشکی واژن مواجه شوند متخصصان شرایطی را فراهم می کنند تا بتوانند سطح هورمون استروژن را افزایش داده که این امر سبب افزایش ضخامت و قابلیت ارتجاعی دیواره های واژن میشود که با این شرایط از سلامت بانوان محافظت خواهد کرد.

اما مسئله این است که خشکی واژن چگونه اتفاق می‌ افتد و آیا در دوره‌ های کوتاه قابل درمان است یا خیر.

بانوان در چرخه قاعدگی خود در برخی روزها سطح هورمون استروژن را در مقادیر بالا تجربه می‌ کنند که این هورمون از بروز یائسگی و هرگونه اختلالاتی مانند بروز خشکی واژن جلوگیری خواهد کرد.

اما اگر مقدار هورمون استروژن در بدن کاهش چشمگیری داشته باشد، بخش هایی از ناحیه واژن با حالتی سفت و عدم رطوبت مواجه شده و خشک میشوند و حالت کشسانی آن از دست خواهد رفت.

در این شرایط متخصصان تشخیص می‌ دهند که واژینیسموس برای فرد رخ داده است.

علت خشکی واژن

علت خشکی واژن
علت خشکی واژن

زمانی که بانوان با خشکی واژن مواجه میشوند، ممکن است تنوانند تشخیص دهند که این عارضه بر اثر چه عواملی به وجود آمده است.

در ادامه مطلب برایتان توضیح خواهیم داد که مشکلاتی مانند واژینیسموس به چه علت و چگونه رخ می دهد، بانوانی که در دوران زایمان و شیردهی هستند بیش از دیگر افراد خشکی واژن را تجربه می‌ کنند.

البته برخی از افراد به دلیل داشتن وسواس بهداشتی پیوسته از دوش واژینال استفاده کرده که در مدت کوتاهی به خشکی واژن تبدیل میشود.

برخی دیگر از بانوان به دلیل درمان های سخت تر مانند شیمی درمانی و یا رادیوتراپی و همچنین برداشتن تخمدان ها خشکی واژن را در موارد شدیدتر تجربه خواهند کرد.

هرچند که برخی داروها ضد استروژن هستند و ضمن درمان دیگر آسیب ها ممکن است مشکلاتی را برای ناحیه واژن به وجود آورند و سبب از دست رفتن رطوبت طبیعی آن خواهند شد.

اگر متوجه شدید که ناحیه واژن با خشکی مواجهه است، با مراجعه به پزشکان و متخصصان می‌ توانید این عارضه را بهبود ببخشید.

از دیگر عوامل موثر بر خشکی واژن می‌ توان به مصرف دخانیات اشاره کرد.

معمولاً بانوانی که در دوره یائسگی هستند نیز این آسیب را تجربه می‌ کنند هرچند که استرس و اضطراب پی در پی بر سلامت جنسی افراد تاثیر داشته و علاوه بر از بین رفتن سلامت نواحی جنسی به ویژه واژن می تواند میل جنسی و رطوبتی طبیعی آن را تا حد زیادی کاهش دهد.

علائم واژینیسموس

علائم واژینیسموس
علائم واژینیسموس

خشکی واژن فرایند غیر معمول به شمار می‌ آید که قطعاً با علائمی همراه است که چند مورد از مهمترین و شایع ترین آنها را برایتان بازگو خواهیم کرد.

معمولاً خارش و سوزش در ناحیه واژن به ویژه هنگام روابط جنسی از علائم شایع خشکی واژن به شمار می‌ آید که معمولاً با التهابات زیادی همراه بوده که قطعاً فرد در این شرایط عفونت های شدید را تجربه خواهد کرد.

همچنین باید بدانید که عفونت نیز یکی از علائم خشکی واژن می باشد و بهتر است که تحت نظر متخصصان اقدامات لازم را برای درمان انجام دهید.

خونریزی در هنگام رابطه جنسی و یا تکرر ادرار و همچنین ترشحات غیر طبیعی و یا رنگی از نشانه های خشکی واژن می باشد و می‌ توانند در طولانی مدت اختلالات زیادی در سیستم جنسی افراد به وجود آورند.

پس بهتر است به محض مشاهده علائم ذکر شده سریعا برای درمان به پزشک مراجعه نمایید.

درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس

بسیاری از متخصصان و پزشکان زمانی که خشکی واژن را از تشخیص می دهند به افراد توصیه می کنند که در مرحله اول برای انجام روابط جنسی از روان کننده و مرطوب کننده بر پایه آب استفاده کنند.

ژل لوبریکانت از بهترین محصولات می باشد، از طرفی دیگر استروژن می تواند درمان قطعی این آسیب باشد و اگر برای فرد محدودیتی وجود نداشته باشد متخصصان دارو درمانی را آغاز کرده تا سطح هورمون استروژن را افزایش دهند.

البته قرص واژیفم در هفته اگر دو بار مصرف شود به جریان مداوم استروژن کمک کرده و می‌ تواند هرگونه اختلال در قاعدگی و خشکی واژن را نیز درمان کند.

متخصصان روش های پیشرفته تری مانند کربوکسی تراپی، اوزون تراپی و لیزر درمانی را نیز به متقاضیان توصیه می‌ کنند، توجه داشته باشید که اگر بدن شما با کمبود شدید آب مواجه شود قطعاً عوارض جانبی اتفاق می‌ افتد پس بهتر است آب کافی به بدن رسانده تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

متخصصان می توانند با انجام معاینات در فاصله زمانی معین از سلامت شما محافظت کنند این افراد با تشخیص درست و به موقع می‌ توانند آسیب های کوچک را درمان کرده و از شدت گرفتن آنها جلوگیری خواهند کرد.

با این حال اگر با علائم اولیه واژینیسموس یا خشکی واژن مواجه هستید بهتر است که نسبت به آن بی تفاوت نباشید و برای برطرف کردن آن اقدامات اولیه را انجام دهید.

باید بدانید که خشکی واژن یکی از آسیب های شایع در بین بانوان است که البته به راحتی درمان شده و هیچگونه خطری برای سلامتی بانوان نخواهد داشت، این شرایط برای زمانی است که خشکی واژن در مراحل اولیه درمان شود.

زیرا اگر این آسیب را بی اهمیت جلوه دهید و نسبت به برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام ندهید قطعا می‌ تواند به مشکلات بزرگتر مبدل گردد که بیماری های خطرناک و عفونت های شدید شکمی را به همراه می آورد.

بهتر است خشکی واژن یا واژینیسموس را دست کم نگیرید و تمامی تلاش خود را برای بهبود این عارضه انجام دهید.

با توجه به میزان آسیب بعد از خشکی واژن متخصصان روش های گوناگون را برای درمان این عارضه در پیش می‌ گیرند که البته انتخاب روش مربوطه به عهده پزشک است و می‌ توانند در مدت زمان بسیار کوتاهی نتیجه مطلوب را فراهم سازند.

ارتباط خشکی واژن با عفونت

ارتباط خشکی واژن با عفونت
ارتباط خشکی واژن با عفونت

وجود عوارض جدی مانند خشکی واژن ممکن است برای بانوان مشکلاتی را به همراه آورد که قطعاً عوارض جانبی زیادی داشته و فرد باید حتما تحت مراقبت ها و درمان های اصولی قرار بگیرد.

احتمال بروز خشکی واژن در سنین بالا و نزدیک به دوران یائسگی بیشتر است، خشکی واژن به معنی ملتهب و نازک شدن دیواره واژن است که بر اثر کاهش چشمگیر هورمون استروژن اتفاق می‌ افتد.

شاید این سوال برای شما به وجود آید که آیا خشکی واژن با بروز عفونت و انواع بیماری های زنانه ارتباط مستقیم دارد یا خیر، زمانی که خشکی واژن اتفاق می‌ افتد بانوان نمی توانند روابط جنسی مطلوبی را تجربه کنند و همواره درد و سوزش باعث میشود تا این افراد نسبت به روابط جنسی بی میل شده و سایر عوارض جانبی را متحمل شوند.

نازک شدن دیواره واژن به معنی خشکی واژن بوده و نشان می دهد که رطوبت طبیعی و ترشحات واژن در این دوره به حد بسیار محدودی رسیده و می تواند نهایتا بیماری‌ های مختلف را به وجود آورد.

اگر بر اثر خشکی واژن و کمبود هورمون استروژن زخم های کوچک در ناحیه واژن به وجود آید ممکن است بر اثر ایجاد رطوبت و عدم رعایت نکات بهداشتی محلی برای تجمع آلودگی ها باشد و به مرور زمان این زخم های کوچک عفونی شده و ممکن است روند بهبود آنها بسیار کند پیش رود.

بسیاری از بانوان در دوره‌ های یائسگی و زمان شیردهی و زایمان با چنین عوارضی مواجه هستند.

اگر متوجه میشوید که در هنگام درمان‌ های خاص مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی خشکی واژن اتفاق افتاده است بهتر است حتماً شرایط مطلوب برای پیشگیری از ایجاد زخم های کوچک را فراهم کنید زیرا این زخم به مرور زمان عفونی شده و می‌ توانند بخش بیشتری از ناحیه واژن را با آسیب مواجه کنند.

باید علائم خشکی واژن را بشناسید تا در صورت مواجهه با این آسیب به پزشک مراجعه نمایید، خارش، سوزش و التهاب در ناحیه واژن از علائم خشکی واژن می باشد، البته بروز عفونت های زنانه به صورت مکرر و یا درد و خونریزی حین رابطه جنسی می‌ تواند از نشانه‌ های این عارضه باشد.

پزشکان می توانند بهترین روش های درمانی را با کمترین خطر و بهترین نتیجه برای درمان خشکی واژن در نظر بگیرند و می توانند شما را از آسیب های گوناگون و بروز عفونت محفوظ بدارند، بیماری های مربوط به واژن بر یکدیگر اثر گذار بوده و هر کدام عامل به وجود آمدن مشکلات دیگر هستند.

به عنوان مثال خشکی واژن عاملی برای بروز عفونت است و اگر این خشکی ها درمان نشود تعداد زخم های کوچک و التهابات در ناحیه واژن بیشتر شده و عفونت‌ ها به سایر بخش ها منتشر میشود و این باعث میشود تا روند درمان به کندی طی شده و سلامت ناحیه رحم نیز در خطر قرار می‌ گیرد.

قطعاً عفونت واژن در هر دوره برای بانوان مشکلات زیادی را به همراه می آورد و ممکن است حتی مصرف داروهای مختلف عوارضی را به همراه آورد.

با این حال با وجود خشکی واژن علاوه بر لیزر درمان مصرف انواع ژل روان کننده بر پایه آب برای این افراد مناسب است و می‌ توانند از آسیب‌ های بیشتر به دیواره واژن جلوگیری نمایند.

علت خشکی واژن بعد از یائسگی

علت خشکی واژن بعد از یائسگی
علت خشکی واژن بعد از یائسگی

یکی از مشکلاتی که عموماً بانوان با آغاز دوره میانسالی تجربه می‌ کنند خشکی واژن است، معمولا این آسیب با آغاز دوره یائسگی تشدید شده و متخصصان برای کمتر کردن عوارض ناشی از این مسئله به دارو درمانی و هورمون تراپی روی می‌ آورند.

اغلب خشکی واژن زمانی اتفاق می‌ افتد که تعادل هورمونی در بدن بانوان بر هم خورده و سیستم رحمی عملکرد درستی نخواهد داشت به این واسطه مایعی که دیواره واژن را می‌ پوشاند و باعث روان‌ تر شدن آن میشود محدود شده و خشکی واژن اتفاق می‌ افتد.

هورمون استروژن مهمترین هورمون جنسی در بدن بانوان است که باعث نرم‌ تر شدن و ضخیم‌ تر شدن لایه داخلی واژن میشود، اما در پی کمتر شدن میزان هورمون استروژن این لایه کمی خشک‌ تر شده و آسیب پذیر میشود و معمولاً با افزایش سن و کاهش میزان هورمون‌ ها به چنین آسیب و عارضه‌ ای خواهند رسید.ا

ما به یاد داشته باشید که تغییرات هورمونی دلیل اصلی خشکی واژن نیست بلکه با آغاز یائسگی تغییراتی که در بدن بانوان اعمال میشود به این مسئله رسیده و خشکی واژن اتفاق می‌ افتد.

از دیگر علل خشکی واژن باید به انجام زایمان و طی کردن دوره شیردهی اشاره کرد، البته بانوان ممکن است در مواجهه با استرس و تنش زیاد این عارضه را تجربه کرده و همچنین ورزش‌ های شدید می‌ تواند بر آتروفی واژن اثرگذار باشد، اما یائسگی یکی از دلایل مهم آتروفی واژن می‌ باشد.

در موارد دیگر ممکن است بانوان در سنین کمتر به دلیل طی کردن درمان‌ هایی همچون شیمی‌ درمانی یا پرتو درمانی خشکی واژن را تجربه کنند، به یاد داشته باشید این داروها عموماً برای درمان سرطان و بهبود آندومتریوز استفاده میشود و به مرور زمان شاهد خشک شدن واژن خواهید بود.

اما دلیل اصلی خشکی واژن بعد از یائسگی از کار افتادن رحم و عدم قاعدگی می‌ باشد و به مرور زمان کمتر شدن استروژن نه تنها باعث خشکی واژن میشود بلکه عاملی برای پدیدار شدن بیماری‌ های جسمانی خواهد بود‌.

اگر بخواهیم کمی جزئی‌ تر علت خشکی واژن بعد از یائسگی را بررسی کنیم باید بدانید که آتروفی واژن بعد از یائسگی کاملاً شایع است و با درد و ناراحتی زیاد در هنگام روابط جنسی خود را نشان می‌ دهد، کاهش چشمگیر هورمون استروژن باعث میشود تا لایه‌ های داخلی مجاری ادراری نازک‌ تر از حد طبیعی شود و بانوان به تکرر ادرار و عفونت‌ های ادراری مبتلا میشوند و ادامه داشتن این روال باعث میشود تا خشکی واژن اتفاق افتاده و مشکلاتی را در پی این عارضه تجربه خواهند کرد.

درمان خشکی واژن در دوران یائسگی

درمان خشکی واژن در دوران یائسگی
درمان خشکی واژن در دوران یائسگی

خشکی واژن مسئله‌ ای است که بانوان می‌ توانند با مراجعه به پزشک اقدامات لازم را برای رفع و بهبود آن انجام دهند، اما متخصصان بر اساس علت آسیب روش‌ های متفاوتی را برای بهبود آتروفی واژن در نظر می‌ گیرند.

به عنوان مثال اگر بانوان در طی دوره شیردهی یا زایمان با خشکی واژن مواجه شده باشند می‌ توانند با درمان‌ های دارویی و مراقبت‌ های خانگی این آسیب را تا حد زیادی برطرف کنند، اما زمانی که خشکی واژن از عوارض برخی از انواع داروها باشد متخصصان هورمون درمانی را روش مناسبی دانسته و معتقدند که خیلی زود آتروفی واژن رفع میشود.

توجه داشته باشید که عفونت واژن هم در دوران جوانی و هم پس از یائسگی مسئله ای شایع است که منجر به خشکی واژن میشود و در چنین موقعیتی استفاده ژل لوبریکانت گزینه مناسبی خواهد بود.

اما با آغاز یائسگی و تغییرات هورمونی وسیع در بدن، بانوان خشکی واژن را بیش از هر زمان دیگری تجربه می‌ کنند، در چنین موقعیتی متخصصان بهترین راه درمان را هورمون تراپی دانسته و با به تعادل رساندن بدن می‌ توانند از شدت گرفتن این آسیب جلوگیری کنند.

همچنین بانوان می‌ توانند با استفاده از کرم‌ های موضعی واژن این عارضه را تحت کنترل درآورده و با تداوم در انجام این روش‌ های تخصصی خشکی واژن رفع میشود.

به یاد داشته باشید که بی‌ توجهی نسبت به درمان خشکی واژن عواقب زیادی در پی دارد و در طولانی مدت بانوان محدودیت‌ ها و مشکلات زیادی را در ناحیه تناسلی تجربه می‌ کنند، مهم است که به محض مشاهده علائم اولیه خشکی واژن به پزشک مراجعه کرده و اقدامات تخصصی و البته آسان را برای رفع این آسیب انجام دهید.

علائم خشکی واژن در یائسگی

علائم خشکی واژن در یائسگی
علائم خشکی واژن در یائسگی

با آغاز دوران یائسگی کاهش شدید استروژن باعث تغییرات زیادی در بخش‌ های مختلف بدن از جمله ناحیه تناسلی میشود و بانوان با خشکی واژن مواجه میشوند.

اما اگر بخواهیم علائم خشکی واژن را در دوران یائسگی برایتان شرح دهیم قبل از هر چیز باید به احساس خارش در ناحیه واژن اشاره کرد، این خارش آنقدر زیاد است که حتی یک لحظه بانوان آسوده نبوده و دائماً با مشکلاتی از جمله سوزش واژن مواجه هستند.

زمانی که خشکی واژن اتفاق می‌ افتد دیواره‌ های واژن خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست داده و جمع‌ تر میشود و به این واسطه تنگی واژن اتفاق می‌ افتد، اما این تنگ‌ تر شدن باعث میشود تا بانوان روابط جنسی را به سختی انجام داده و با سوزش و درد بسیار زیاد همراه خواهد بود.

اما نکته مهم این است که بانوان پس از آتروفی واژن به طور دائمی دردی را در ناحیه تناسلی حس می‌ کنند و به مرور زمان زخم‌ های کوچک و بزرگ در این محدوده پدیدار میشود و مشکلاتی از جمله لکه بینی اتفاق می‌ افتد.

از دیگر علائم خشکی واژن باید به ابتلا مکرر به عفونت‌ های زنان اشاره کرد، این افراد بعد از انجام روابط جنسی خونریزی زیادی را تجربه کرده و هیچ لذتی از روابط جنسی تجربه نمی‌ کنند، توجه داشته باشید که یائسگی خود با علائمی آشکار نمایان میشود و بانوان مشکلاتی همچون گرگرفتگی بدن، تعریق شبانه و کم شدن کیفیت خواب را تجربه خواهند کرد، به مرور زمان این افراد اختلال در حافظه را تجربه کرده و عفونت‌ های ادراری و یا جوش‌ های پوستی و تغییرات خلق و خو از جمله مشکلاتی است که بانوان با آغاز یائسگی تجربه خواهند کرد.

مراقبت های دوران یائسگی

اگر با آغاز دوره یائسگی متوجه میشوید که خشکی واژن را در حد شدید متحمل شده و نیاز است که از روش‌ های درمانی استفاده کنید، حتماً با متخصصان فعال در این زمینه مشورت کرده و از آنها بخواهید که راه‌ های درمانی موثر را پیش روی شما قرار دهند.

اما با آغاز دوره یائسگی بانوان باید بیش از قبل از سلامت خود مراقبت کنند، بهتر است که در صورت نیاز از هورمون تراپی استفاده کرده و با تعادل در میزان هورمون‌ ها وضعیت بدن را به حالت ثابت برسانند.

بهتر است که در این دوره حتماً از تنش‌ ها و استرس‌ های روزانه دوری کرده و زمان بیشتری را به استراحت اختصاص دهند، به یاد داشته باشید که انجام فعالیت‌ های ورزشی مرتب از جمله یوگا و مدیتیشن به آرامش بیشتر فرد کمک کرده و این دوره حساس را با عوارض کمتر سپری خواهند کرد.

همچنین بانوان می‌ توانند در صورت مواجهه با خشکی واژن حتماً از مرطوب کننده واژن استفاده کرده و برای روابط جنسی از روان کننده‌ های مناسب بر پایه آب استفاده نمایند.

در دوران یائسگی بیش از هر زمان دیگری باید از سلامت خود مراقبت کنید و با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و مقوی به تقویت بدن کمک کنید، همچنین مهم است که چکاپ‌ های دوره‌ ای را در این محدوده زمانی انجام داده و با مراقبت دقیق‌ تر از سلامت خود دوره یائسگی را به سلامت و بدون آسیب سپری خواهید کرد.

میزان اثرگذاری لیزر بر خشکی واژن

میزان اثرگذاری لیزر بر خشکی واژن
میزان اثرگذاری لیزر بر خشکی واژن

بروز خشکی واژن یکی از مشکلاتی است که ممکن است بانوان در دوره های مختلف با آن مواجه شوند

البته باید بدانید که ناحیه واژن دارای رطوبت طبیعی می باشد که علاوه بر پیشگیری از آسیب ها انجام روابط جنسی را آسان‌ تر می‌ کند.

اما گاهی بنا به دلایل مختلف و کاهش چشمگیر هورمون استروژن ممکن است خشکی واژن اتفاق بیفتد و به این واسطه افراد محدودیت‌ های زیادی را تجربه می‌ کنند.

اما پزشکان و متخصصان با انجام روش های درمانی مختلف توانسته اند خشکی واژن را درمان کرده و از بازگشت چنین عارضه ای جلوگیری می‌ کنند.

شاید زمانی که برای درمان خشکی واژن به پزشک مراجعه می کنید متخصصان لیزر درمانی را گزینه مناسبی بدانند.

البته باید بدانید که روش های درمانی برای خشکی واژن با توجه به وضعیت جسمانی افراد انتخاب میشود و میزان آسیب ها تعیین کننده آن است که پزشک چه روشی را برای درمان خشک واژن در پیش بگیرد.

زمانی که پزشکان انجام لیزر درمانی را برای بهبود خشکی واژن مناسب می دانند به دنبال این فرایند درمانی با افزایش خون رسانی به بافت نازک و دیواره های واژن میزان آسیب ها کاهش پیدا کرده و فرد مشکلاتی مانند ریز زخم های کوچک و نهایتاً عفونت را تجربه نمی کند.

به واسطه لیزر روند کلاژن سازی واژن به خوبی تحریک شده و بافت های آسیب دیده خیلی سریع ترمیم میشوند.

به همین دلیل است که پزشکان آتروفی و خشکی واژن را عامل اصلی بروز بسیاری از بیماری ها به ویژه عفونت می دانند.

معتقدند که اگر به واسطه لیزر درمانی آتروفی واژن بهبود پیدا کند تمامی زخم ها برطرف شده و عوامل ایجاد عفونت به طور کلی بهبود پیدا می‌ کند.

اما مسئله مهم این است که اثرگذاری لیزر بر خشکی واژن کاملاً مشهود و مطلوب بوده و تمامی کسانی که تحت درمان با لیزر قرار گرفته اند بهترین نتیجه را از این فرایند دریافت کرده اند.

بسیاری از پزشکان و متخصصان بر این باورند که درمان آتروفی و خشکی واژن با لیزر علاوه بر دریافت نتیجه مطلوب کمترین میزان عوارض و خطرات را به همراه داشته و نوعی روش غیر تهاجمی به شمار می آید.

به گونه‌ ای که فرد هیچ گونه درد، خونریزی و سایر مسائل مانند بخیه را تجربه نکرده و طی مدت زمان بسیار کوتاه و بدون نیاز به بیهوشی می توانند چنین فرآیندی را انجام دهند.

با توجه به شدت آسیب ها و عوارض پزشکان برای درمان آتروفی و خشکی واژن تعداد جلسات متغیری را برای لیزر درمانی در نظر می‌ گیرند تا افراد بتوانند دوره درمان را به طور کامل سپری کنند و بهترین نتیجه را دریافت کنند.

خشکی و آتروفی واژن برای همیشه بهبود پیدا می‌کند و با مراقبت‌ های بیشتر هرگز این آسیب را تجربه نخواهند کرد.

با این حال توجه داشته باشید که خشکی واژن به مرور زمان می‌ تواند خطرات و آسیب های زیادی به همراه داشته باشد و به محض تشخیص این عارضه بهتر است روش های درمانی موثر مانند لیزر درمانی را در پیش گرفته و با دریافت نتیجه مطلوب بهتر و سریع‌ تر می توانید از سلامت خود محافظت کنید.۲*

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *