خشکی واژن یا واژینیسموس چیست؟

خشکی واژن یا واژینیسموس چیست؟

ناحیه واژن به طور معمول دارای رطوبت کنترل شده ای می باشد که گاها مایعی شفاف را با غلظت متفاوت در دوره های مختلف مشاهده خواهید کرد، اما اگر مقدار این مایع تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

خشکی واژن یا واژینیسموس اتفاق می‌ افتد و با التهاب و کمی سوزش همراه می باشد، اما باید بدانید که این فرآیند قابل درمان بوده و جای نگرانی ندارد.

البته خشکی واژن آسیب های زیادی را برای فرد به همراه دارد که از شایع ترین آنها می توان به درد و خونریزی هنگام رابطه جنسی اشاره کرد.

با این حال اگر بانوان با خشکی واژن مواجه شوند متخصصان شرایطی را فراهم می کنند تا بتوانند سطح هورمون استروژن را افزایش داده که این امر سبب افزایش ضخامت و قابلیت ارتجاعی دیواره های واژن میشود که با این شرایط از سلامت بانوان محافظت خواهد کرد.

اما مسئله این است که خشکی واژن چگونه اتفاق می‌ افتد و آیا در دوره‌ های کوتاه قابل درمان است یا خیر، بانوان در چرخه قاعدگی خود در برخی روزها سطح هورمون استروژن را در مقادیر بالا تجربه می‌ کنند که این هورمون از بروز یائسگی و هرگونه اختلالاتی مانند بروز خشکی واژن جلوگیری خواهد کرد.

اما اگر مقدار هورمون استروژن در بدن کاهش چشمگیری داشته باشد، بخش هایی از ناحیه واژن با حالتی سفت و عدم رطوبت مواجه شده و خشک میشوند و حالت کشسانی آن از دست خواهد رفت.

در این شرایط متخصصان تشخیص می‌ دهند که واژینیسموس برای فرد رخ داده است.

علت خشکی واژن

علت خشکی واژن
علت خشکی واژن

زمانی که بانوان با خشکی واژن مواجه میشوند، ممکن است تنوانند تشخیص دهند که این عارضه بر اثر چه عواملی به وجود آمده است.

در ادامه مطلب برایتان توضیح خواهیم داد که مشکلاتی مانند واژینیسموس به چه علت و چگونه رخ می دهد، بانوانی که در دوران زایمان و شیردهی هستند بیش از دیگر افراد خشکی واژن را تجربه می‌ کنند.

البته برخی از افراد به دلیل داشتن وسواس بهداشتی پیوسته از دوش واژینال استفاده کرده که در مدت کوتاهی به خشکی واژن تبدیل میشود.

برخی دیگر از بانوان به دلیل درمان های سخت تر مانند شیمی درمانی و یا رادیوتراپی و همچنین برداشتن تخمدان ها خشکی واژن را در موارد شدیدتر تجربه خواهند کرد.

هرچند که برخی داروها ضد استروژن هستند و ضمن درمان دیگر آسیب ها ممکن است مشکلاتی را برای ناحیه واژن به وجود آورند و سبب از دست رفتن رطوبت طبیعی آن خواهند شد.

اگر متوجه شدید که ناحیه واژن با خشکی مواجهه است، با مراجعه به پزشکان و متخصصان می‌ توانید این عارضه را بهبود ببخشید.

از دیگر عوامل موثر بر خشکی واژن می‌ توان به مصرف دخانیات اشاره کرد.

معمولاً بانوانی که در دوره یائسگی هستند نیز این آسیب را تجربه می‌ کنند هرچند که استرس و اضطراب پی در پی بر سلامت جنسی افراد تاثیر داشته و علاوه بر از بین رفتن سلامت نواحی جنسی به ویژه واژن می تواند میل جنسی و رطوبتی طبیعی آن را تا حد زیادی کاهش دهد.

علائم واژینیسموس

علائم واژینیسموس
علائم واژینیسموس

خشکی واژن فرایند غیر معمول به شمار می‌ آید که قطعاً با علائمی همراه است که چند مورد از مهمترین و شایع ترین آنها را برایتان بازگو خواهیم کرد.

معمولاً خارش و سوزش در ناحیه واژن به ویژه هنگام روابط جنسی از علائم شایع خشکی واژن به شمار می‌ آید که معمولاً با التهابات زیادی همراه بوده که قطعاً فرد در این شرایط عفونت های شدید را تجربه خواهد کرد.

همچنین باید بدانید که عفونت نیز یکی از علائم خشکی واژن می باشد و بهتر است که تحت نظر متخصصان اقدامات لازم را برای درمان انجام دهید.

خونریزی در هنگام رابطه جنسی و یا تکرر ادرار و همچنین ترشحات غیر طبیعی و یا رنگی از نشانه های خشکی واژن می باشد و می‌ توانند در طولانی مدت اختلالات زیادی در سیستم جنسی افراد به وجود آورند.

پس بهتر است به محض مشاهده علائم ذکر شده سریعا برای درمان به پزشک مراجعه نمایید.

درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس

بسیاری از متخصصان و پزشکان زمانی که خشکی واژن را از تشخیص می دهند به افراد توصیه می کنند که در مرحله اول برای انجام روابط جنسی از روان کننده و مرطوب کننده بر پایه آب استفاده کنند.

ژل لوبریکانت از بهترین محصولات می باشد، از طرفی دیگر استروژن می تواند درمان قطعی این آسیب باشد و اگر برای فرد محدودیتی وجود نداشته باشد متخصصان دارو درمانی را آغاز کرده تا سطح هورمون استروژن را افزایش دهند.

البته قرص واژیفم در هفته اگر دو بار مصرف شود به جریان مداوم استروژن کمک کرده و می‌ تواند هرگونه اختلال در قاعدگی و خشکی واژن را نیز درمان کند.

متخصصان روش های پیشرفته تری مانند کربوکسی تراپی، اوزون تراپی و لیزر درمانی را نیز به متقاضیان توصیه می‌ کنند، توجه داشته باشید که اگر بدن شما با کمبود شدید آب مواجه شود قطعاً عوارض جانبی اتفاق می‌ افتد پس بهتر است آب کافی به بدن رسانده تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

متخصصان می توانند با انجام معاینات در فاصله زمانی معین از سلامت شما محافظت کنند این افراد با تشخیص درست و به موقع می‌ توانند آسیب های کوچک را درمان کرده و از شدت گرفتن آنها جلوگیری خواهند کرد.

با این حال اگر با علائم اولیه واژینیسموس یا خشکی واژن مواجه هستید بهتر است که نسبت به آن بی تفاوت نباشید و برای برطرف کردن آن اقدامات اولیه را انجام دهید.

باید بدانید که خشکی واژن یکی از آسیب های شایع در بین بانوان است که البته به راحتی درمان شده و هیچگونه خطری برای سلامتی بانوان نخواهد داشت، این شرایط برای زمانی است که خشکی واژن در مراحل اولیه درمان شود.

زیرا اگر این آسیب را بی اهمیت جلوه دهید و نسبت به برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام ندهید قطعا می‌ تواند به مشکلات بزرگتر مبدل گردد که بیماری های خطرناک و عفونت های شدید شکمی را به همراه می آورد.

بهتر است خشکی واژن یا واژینیسموس را دست کم نگیرید و تمامی تلاش خود را برای بهبود این عارضه انجام دهید.

با توجه به میزان آسیب بعد از خشکی واژن متخصصان روش های گوناگون را برای درمان این عارضه در پیش می‌ گیرند که البته انتخاب روش مربوطه به عهده پزشک است و می‌ توانند در مدت زمان بسیار کوتاهی نتیجه مطلوب را فراهم سازند.

ارتباط خشکی واژن با عفونت

ارتباط خشکی واژن با عفونت
ارتباط خشکی واژن با عفونت

وجود عوارض جدی مانند خشکی واژن ممکن است برای بانوان مشکلاتی را به همراه آورد که قطعاً عوارض جانبی زیادی داشته و فرد باید حتما تحت مراقبت ها و درمان های اصولی قرار بگیرد.

احتمال بروز خشکی واژن در سنین بالا و نزدیک به دوران یائسگی بیشتر است، خشکی واژن به معنی ملتهب و نازک شدن دیواره واژن است که بر اثر کاهش چشمگیر هورمون استروژن اتفاق می‌ افتد.

شاید این سوال برای شما به وجود آید که آیا خشکی واژن با بروز عفونت و انواع بیماری های زنانه ارتباط مستقیم دارد یا خیر، زمانی که خشکی واژن اتفاق می‌ افتد بانوان نمی توانند روابط جنسی مطلوبی را تجربه کنند و همواره درد و سوزش باعث میشود تا این افراد نسبت به روابط جنسی بی میل شده و سایر عوارض جانبی را متحمل شوند.

نازک شدن دیواره واژن به معنی خشکی واژن بوده و نشان می دهد که رطوبت طبیعی و ترشحات واژن در این دوره به حد بسیار محدودی رسیده و می تواند نهایتا بیماری‌ های مختلف را به وجود آورد.

اگر بر اثر خشکی واژن و کمبود هورمون استروژن زخم های کوچک در ناحیه واژن به وجود آید ممکن است بر اثر ایجاد رطوبت و عدم رعایت نکات بهداشتی محلی برای تجمع آلودگی ها باشد و به مرور زمان این زخم های کوچک عفونی شده و ممکن است روند بهبود آنها بسیار کند پیش رود.

بسیاری از بانوان در دوره‌ های یائسگی و زمان شیردهی و زایمان با چنین عوارضی مواجه هستند.

اگر متوجه میشوید که در هنگام درمان‌ های خاص مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی خشکی واژن اتفاق افتاده است بهتر است حتماً شرایط مطلوب برای پیشگیری از ایجاد زخم های کوچک را فراهم کنید زیرا این زخم به مرور زمان عفونی شده و می‌ توانند بخش بیشتری از ناحیه واژن را با آسیب مواجه کنند.

باید علائم خشکی واژن را بشناسید تا در صورت مواجهه با این آسیب به پزشک مراجعه نمایید، خارش، سوزش و التهاب در ناحیه واژن از علائم خشکی واژن می باشد، البته بروز عفونت های زنانه به صورت مکرر و یا درد و خونریزی حین رابطه جنسی می‌ تواند از نشانه‌ های این عارضه باشد.

پزشکان می توانند بهترین روش های درمانی را با کمترین خطر و بهترین نتیجه برای درمان خشکی واژن در نظر بگیرند و می توانند شما را از آسیب های گوناگون و بروز عفونت محفوظ بدارند، بیماری های مربوط به واژن بر یکدیگر اثر گذار بوده و هر کدام عامل به وجود آمدن مشکلات دیگر هستند.

به عنوان مثال خشکی واژن عاملی برای بروز عفونت است و اگر این خشکی ها درمان نشود تعداد زخم های کوچک و التهابات در ناحیه واژن بیشتر شده و عفونت‌ ها به سایر بخش ها منتشر میشود و این باعث میشود تا روند درمان به کندی طی شده و سلامت ناحیه رحم نیز در خطر قرار می‌ گیرد.

قطعاً عفونت واژن در هر دوره برای بانوان مشکلات زیادی را به همراه می آورد و ممکن است حتی مصرف داروهای مختلف عوارضی را به همراه آورد.

با این حال با وجود خشکی واژن علاوه بر لیزر درمان مصرف انواع ژل روان کننده بر پایه آب برای این افراد مناسب است و می‌ توانند از آسیب‌ های بیشتر به دیواره واژن جلوگیری نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *