حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی

علائم بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم یک فرایند کاملاً غیر طبیعی و خطرناک است و این عارضه زمانی اتفاق می‌ افتد که تخمک بارور شده به جای انتقال به بخش داخلی رحم در یکی از لوله‌ های فالوپ به دام افتاده و در همان محدوده لانه گزینی می‌ کند.

حد فاصل بین تخمدان‌ ها و رحم، لوله‌ های فالوپ قرار می‌ گیرند تخمک بارور شده از این مسیر به سمت رحم حرکت می‌ کند تا در جایگاه جدید خود یعنی آندومتر لانه گزینی کند، اما زمانی که این انتقال با مشکل مواجه میشود تخمک لقاح یافته در مسیر لوله‌ های فالوپ قرار گرفته و در همان محدوده باقی می‌ ماند اصطلاحا به چنین اختلالی بارداری خارج از رحم گفته میشود که با علائمی کاملاً مشهود قابل تشخیص است.

از مهمترین علائم بارداری خارج از رحم باید به قطع قاعدگی اشاره کرد هر چند که فرد سایر علائم بارداری را تجربه می‌ کند، زمانی که تخمک در یکی از لوله‌ های فالوپ گیر می‌ افتد به مرور زمان درد بسیار زیادی را در یک سمت شکم و در قسمت پایینی آن متحمل خواهد شد و این درد رفته رفته افزایش پیدا می‌ کند و نشانه‌ ای از بارداری خارج از رحم است.

اما داشتن خونریزی و ترشحات آبکی قهوه‌ ای رنگ همگی از نشانه‌ های بارداری خارج از رحم است هر چند که افراد به مرور زمان درد زیادی را در سرشانه‌ ها حس کرده و هنگام تخلیه ادرار احساس ناراحتی و سوزش زیادی را حس می‌ کنند.

دلایل مختلفی بر بارداری خارج از رحم اثرگذار است مهم است که تمامی این موارد را شناخته تا مبادا هنگام اقدام به بارداری با چنین اختلال خطرناکی مواجه شوید.

مهمترین علل بارداری خارج از رحم

مهمترین علل بارداری خارج از رحم
مهمترین علل بارداری خارج از رحم

زمانی که صحبت از بارداری خارج از رحم میشود بانوان سعی دارند با کنجکاوی زیاد در مورد علل موثر بر این عارضه پرس وجو کرده تا با آگاهی بیشتر بتوانند از چنین اختلال جلوگیری نمایند.

نظر متخصصان بر این است که هرگونه بیماری التهابی لگن می‌ تواند باعث اختلال در عملکرد دستگاه تولید مثل شود، هرگونه بیماری‌ های التهابی لگن و روند بارداری بر ایجاد نقص در این فرایند اثرگذار است البته متخصصان اعمال هرگونه جراحی در لوله‌ های فالوپ را از علل موثر بر بارداری خارج از رحم دانسته و معتقدند که اگر افراد در گذشته بارداری خارج از رحم را تجربه کرده باشند ممکن است در بارداری‌ های بعدی نیز در معرض چنین آسیبی قرار بگیرند.

حتما شما شما هم شنیده‌ اید که استعمال انواع دخانیات و سیگار کشیدن تا چه حد می‌ تواند سلامت و عملکرد طبیعی رحم را مختل کند اگر بانوان در هنگام اقدام به بارداری و در حین آن از سیگار استفاده کنند قطعاً تاثیرات مخرب آن را به صورت بارداری خارج از رحم تجربه خواهند کرد.

از دیگر علل تاثیرگذار بر بارداری خارج از رحم باید افزایش سن مادر اشاره کرد، معمولاً این اختلال برای بانوانی که در محدوده سنی ۳۵ تا ۴۰ سالگی قرار دارند بیش از دیگران اتفاق افتاده و سن ارتباط مستقیمی با روند بارداری پرخطر دارد.

راه‌ های تشخیص بارداری خارج از رحم

راه‌ های تشخیص بارداری خارج از رحم
راه‌ های تشخیص بارداری خارج از رحم

زمانی که افراد با بارداری خارج از رحم مواجه میشوند قطعاً علائمی را تجربه می‌ کنند که کاملاً غیرطبیعی بوده و وضعیت بدن را به نوعی بهم خواهد زد، اما متخصصان می‌ توانند با معاینات فیزیکی و بررسی ناحیه لگن تا حدودی متوجه شوند که آیا شخص با حاملگی خارج از رحم مواجه است یا خیر، اما برای افزایش دقت کار خود و تشخیص بدون خطا از روش‌ های دیگر نیز استفاده می‌ کنند.

ساده‌ ترین و مطمئن‌ ترین راه برای بررسی حاملگی خارج از رحم انجام تست بارداری است، متخصصان با انجام آزمایش خون می‌ توانند فاکتورهای مربوطه را اندازه‌ گیری کرده و اگر میزان هورمون‌ های بارداری در خون مشخص شود پزشک وضعیت بارداری را تعیین کرده و اگر حاملگی خارج از رحم باشد به طور دقیق مشخص خواهد شد.

اما روش‌ دیگر برای بررسی حاملگی خارج از رحم سونوگرافی ترانس واژینال است با انجام این سونوگرافی پزشک محل دقیق بارداری را تعیین کرده و متوجه خواهند شد که تخمک در کدام قسمت لوله‌ های فالوپ به دام افتاده است، برای این نوع تصویربرداری از امواج صوتی استفاده میشود که به این واسطه پزشک تصاویر بسیار دقیقی را از بخش‌ های مختلف رحم دریافت خواهد کرد.

لاپاراسکوپی روش تشخیصی دیگر برای بررسی بارداری خارج از رحم است، متخصصان می‌ توانند یک برش کوچک را در دیواره شکم ایجاد کرده تا بتوانند وضعیت حاملگی را به طور دقیق مشخص کنند.

درمان بارداری خارج رحمی

درمان بارداری خارج رحمی
درمان بارداری خارج رحمی

پس از تایید حاملگی خارج از رحم از آنجایی که افراد درد و محدودیت‌ های زیادی را تجربه می‌ کنند نیاز است که خیلی فوری اقدامات لازم برای اتمام بارداری انجام شود.

متخصصان راه‌ های درمانی مختلفی برای رفع این اختلال در پیش می‌ گیرند که مطابق با وضعیت بیماران و محل قرارگیری جنین متغیر است.

اولین راه برای پایان دادن به حاملگی خارج از رحم مصرف انواع دارو است، متخصصان یک دارو به نام متوترکسات را به بانوان تزریق کرده که از رشد سلولی تخمک جلوگیری می‌ کند این دارو سبب از بین رفتن تخمک خواهد شد.

اما این دارو ممکن است برای همه بانوان کاربرد نداشته باشد و متخصصان با توجه به عوارض احتمالی تشخیص خواهند داد که کدام افراد با وجود حاملگی خارج از رحم کاندیدای مناسب برای استفاده از این دارو هستند.

روش دیگر برای پایان دادن به حاملگی خارج از رحم جراحی لاپاراسکوپی است، متخصصان برای انجام این فرایند تخصصی برشی کوچک را در ناحیه شکم و عموماً در نزدیک ناف ایجاد می‌ کنند پس از آن یک لوله نازک و منعطف که مجهز به دوربین و نور کافی است به محل مورد نظر انتقال داده میشود و پزشک سعی دارد تخمک را از لوله‌ های فالوپ خارج کند، اینکه متخصصان کدام روش را برای جراحی استفاده کنند بستگی به شدت خونریزی و میزان آسیب دیدگی لوله‌ های رحمی دارد.

نکات پایانی در مورد حاملگی خارج رحم

نکات پایانی در مورد حاملگی خارج رحم
نکات پایانی در مورد حاملگی خارج رحم

اگر بخواهیم کمی جزئی‌ تر در مورد بارداری خارج از رحم صحبت کنیم باید بدانید که این نوع حاملگی نهایتاً و خیلی زود به مرگ جنین ختم میشود زیرا امکان رشد جنین در لوله‌ های فالوپ وجود ندارد، از طرفی اگر جنین در این محدوده باقی بماند بزرگ تر شدن آن باعث صدمه دیدن دائمی لوله‌ های فالوپ شده و عوارض زیادی را به همراه می‌ آورد.

برای از بین بردن تخمک به دام افتاده متخصصان روش‌ های مختلفی انجام می‌ دهند که دارو درمانی ساده‌ ترین و موثرترین راه است، اما این فرایند زمانی کاربرد دارد که تخمک باعث پارگی لوله‌ های فالوپ نشده باشد و بانوان به بیماری‌ های خاصی مبتلا نباشند.

اگر یک بار بارداری خارج از رحم را تجربه کنید احتمال بروز مجدد چنین اختلالی وجود دارد، پس مهم است که قبل از بارداری تحت نظر پزشک قرار گرفته و هفته‌ های اولیه را با حساسیت بیشتر سپری کنید.

اگر با علائم بارداری خارج از رحم مواجه هستید و با گفته پزشک مطمئن شوید که چنین اختلالی رخ داده است مهم است که درمان‌ های تخصصی را انجام دهید زیرا فرایندهای خانگی اثربخشی مطلوبی در این باره نداشته و ممکن است پاکسازی کامل رحم انجام نشود.

باقیماندن اجزای مختلف از تخمک بارور شده در لوله های فالوپ سلامت رحم را به طور جدی به خطر می‌ اندازد با تمام این تفاسیر مهم است بدانید که با وجود حاملگی خارج از رحم امکان انتقال تخمک به بخش‌ های دیگر رحم وجود ندارد و این مسیر باید توسط تخمک طی شود در غیر این صورت تخمک از بین رفته و روند رشد آن متوقف میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *