تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان چیست؟

اکثر بانوانی که عملکرد غیر طبیعی تخمدان‌ ها را تجربه می‌ کنند به نوعی با تنبلی تخمدان مواجه هستند و این عارضه زمانی اتفاق می‌ افتد که کیست‌ های کوچک و بزرگ و پر از مایع بر روی تخمدان‌ ها پدیدار شده و رشد خود را آغاز می‌ کنند.

عموماً بافت و ساختار این کیست‌ ها خطرناک نیست اما باعث برهم خوردن تعادل در سطح هورمون‌ های زنانه میشود و بانوان با بروز تنبلی تخمدان عملکرد طبیعی رحم را از دست می‌ دهند.

بانوانی که با سندروم تخمدان پلی کستیک یا تنبلی تخمدان مواجه هستند چرخه طبیعی قاعدگی را از دست داده و با افزایش سطح آندروژن رویش بیشتر مو در نواحی خاصی از بدن را تجربه می‌ کنند، این افراد بیش از هر زمان دیگری آکنه و چاقی را تجربه کرده و البته این مسئله دردسرهای زیادی را در پی دارد.

همواره به یاد داشته باشید که تنبلی تخمدان عاملی جدی برای از کار افتادن تخمدان‌ ها می‌ باشد و زمانی که این بخش‌ های حساس عملکرد طبیعی نداشته باشند بانوان با مشکلاتی مانند ناباروری مواجه میشوند.

حتی اگر بانوان با وجود سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان باردار شوند بیش از دیگران در معرض سقط جنین، دیابت بارداری و فشار خون بالا قرار می‌ گیرند و احتمال زایمان زودرس برای آنها بسیار زیاد است.

به یاد داشته باشید که تنبلی تخمدان با قاعدگی نامنظم مشخص میشود و از آنجایی که سطح آندروژن افزایش پیدا می‌ کند بانوان از نظر ظاهری تغییراتی داشته و به مرور زمان استرس زیادی را متحمل میشود، این بانوان هنگام اقدام به بارداری با مشکلاتی مواجه میشوند و معمولاً در پی استراحت زیاد هم احساس خستگی با آنها همراه است.

تنبلی تخمدان مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب را در پی دارد و بانوان با دردهای لگنی و کاهش میل جنسی مواجه میشوند، معمولا این عارضه در سنین باروری و در محدوده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال برای بانوان اتفاق می‌ افتد، مهم است که در این محدوده سنی چکاپ‌ های تکمیلی را انجام داده و به سلامت خود بیش از هر زمان دیگری اهمیت دهید.

آیا افرادی که تنبلی تخمدان دارند نازا هستند؟

آیا افرادی که تنبلی تخمدان دارند نازا هستند؟
آیا افرادی که تنبلی تخمدان دارند نازا هستند؟

تمامی بانوانی که با تنبلی تخمدان مواجه هستند این نگرانی را در ذهن دارند که آیا این عارضه باعث ناباروری قطعی برای آنها میشود یا خیر.

همواره به یاد داشته باشید که سندروم تخمدان پلی کیستیک یک عارضه شایع برای بانوان است اما عاملی قطعی برای نازایی دائمی نمی‌ باشد.

برای انجام یک بارداری طبیعی نیاز است که تخمدان‌ ها عملکردی طبیعی داشته و در زمان مشخص تخمک‌ ها آزادسازی شوند، اما زمانی که کیست‌ های کوچک بر روی تخمدان شروع به تکثیر می‌ کنند اجازه آزادسازی تخمک‌ ها را نداده و این مسئله باعث میشود تا تعادل در عملکرد تخمدان‌ ها بر هم بخورد.

با این وجود ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک و عدم تخمک گذاری ناشی از عدم بلوغ فولیکول‌ ها و یا افزایش تستسترون عاملی برای ناباروری زنان است، اما گاهی اوقات برهم خوردن تعادل هورمونی به واسطه ابتلا به تنبلی تخمدان باعث میشود که لایه داخلی رحم یا آندومتر توانایی پذیرش جنین و لانه گزینی آن را نداشته باشد و این افراد نمی‌ توانند بارداری طبیعی را تجربه کنند.

در پی ابتلا به تنبلی تخمدان بی‌ نظمی قاعدگی اتفاق افتاده و بانوان زمان درست تخمک گذاری را تشخیص نمی‌ دهند و ممکن است تلاش برای بارداری با شکست مواجه شود، گاهی اوقات بانوان با وجود تنبلی تخمدان می‌ توانند بارداری را آغاز کنند اما مهم است که پیش از بارداری سلامت رحم و تخمدان‌ ها ارزیابی شود زیرا این مسئله بر روند بارداری اثرات منفی داشته و ممکن است دوره بارداری را برای مادر و جنین پرخطر کند.

با این حال به خاطر داشته باشید که سندروم تخمدان پلی کیستیک عاملی جدی و دائمی برای نازایی زنان نیست بلکه این عارضه بارداری طبیعی بانوان را به تاخیر انداخته و با انجام فرایندهای درمانی بانوان می‌ توانند خیلی راحت و بدون دردسر بارداری را تجربه کنند.

آیا تنبلی تخمدان باعث ایجاد سرطان رحم می شود؟

آیا تنبلی تخمدان باعث ایجاد سرطان رحم می شود؟
آیا تنبلی تخمدان باعث ایجاد سرطان رحم می شود؟

پس از تشخیص تنبلی تخمدان نگرانی بانوان درباره ابتلا به سرطان‌ های رحمی کاملاً طبیعی است، بانوانی که به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند ۳ برابر بیشتر از دیگر بانوان در معرض ابتلا به سرطان آندومتر قرار می‌ گیرند.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که بانوان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک بیش از هر زمان دیگری در معرض استروژن مازاد قرار گرفته و پوشش داخلی رحم یا آندومتر تحت تاثیر قرار می‌ گیرد و عدم تخمک گذاری باعث ابتلا به سرطان رحم خواهد شد.

پس از ابتلا به سندروم تخمدان پلی کستیک کاهش محسوس هورمون پروژسترون اتفاق می‌ افتد و به همین دلیل است که بانوان بیش از هر زمان دیگری در معرض ابتلا به سرطان خواهند بود.

به یاد داشته باشید که پریودهای نامنظم و عدم قاعدگی برای مدت‌ های طولانی شانس ابتلا به سرطان رحم را افزایش می‌ دهد، اگر قاعدگی به درستی اتفاق نمی افتد و فرد با تنبلی تخمدان درمان نشده مواجه باشد هر لحظه ضخیم‌ تر شدن لایه آندومتر را در پی داشته و احتمال بروز سرطان افزایش می‌ یابد.

اما بانوانی که با تنبلی تخمدان مواجه هستند می‌ توانند با درمان‌ های به موقع و برقراری تعادل در میزان هورمون‌ ها به راحتی وضعیت رحم را اصلاح کرده و خطراتی مانند سرطان سلامت آنها را تهدید نمی‌ کند.

اطمینان داشته باشید که با وجود تنبلی تخمدان انجام ورزش‌ های منظم و داشتن تغذیه سالم و معاینات دوره‌ ای به سلامت رحم کمک کرده و این عارضه را برطرف می‌ کند، مهم است که پیش از رشد سلول‌ های غیر طبیعی به تنبلی تخمدان رسیدگی کرده و با درمان‌ های به موقع این عارضه به طور قطعی رفع خواهد شد.

آیا تنبلی تخمدان منجر به بروز کیست می شود؟

آیا تنبلی تخمدان منجر به بروز کیست می شود؟
آیا تنبلی تخمدان منجر به بروز کیست می شود؟

شاید تصور کنید که تنبلی تخمدان و کیست‌ های رحمی دو بیماری مجزا از یکدیگر هستند اما باید بدانید که این آسیب‌ ها معمولاً علت و معلول یکدیگر خواهند بود.

تنبلی تخمدان یکی از مشکلات شایع زنان است که با تولید بیش از حد هورمون‌ های مردانه به وجود آمده و باعث تشکیل کیست در تخمدان‌ ها میشود، اما کیست تخمدان حالتی است که کیسه‌ های کوچک و بزرگ پر از مایع بر روی تخمدان‌ ها شکل گرفته و بخش‌ های مختلف تخمدان را مسدود می‌ کنند و این عارضه باعث پدیدار شدن تنبلی تخمدان و عدم آزادسازی تخمک‌ ها خواهد شد.

با این حال می‌ توان این دو بیماری را یکسان در نظر گرفت و باید بدانید که تنبلی تخمدان باعث ایجاد کیست میشود، این کیست‌ ها به مرور زمان رشد کرده و فضای بیشتری را اشغال می‌ کنند، در پی این عارضه عملکرد رحم به طور کامل مختل شده و عدم آزادسازی تخمک‌ های به دام افتاده مشکلات وسیعی را برای بانوان به همراه خواهد داشت.

این عارضه عموماً با دردهای لگنی و حالات نامساعد همراه بوده و بانوان نمی‌ توانند به درستی برای بارداری اقدام کنند، اگر بخواهیم در مورد علائم تنبلی تخمدان صحبت کنیم باید بدانید که این افراد معمولاً دوره قاعدگی را با بی‌ نظمی تجربه کرده و مشکلاتی مانند نازایی، شکستگی پوست و ایجاد آکنه و همچنین رشد موی های زائد را تجربه می‌ کنند.

اما افراد مبتلا به کیست معمولا دردهای شدید و لحظه‌ ای را در ناحیه تخمدان‌ ها تجربه کرده و متورم شدن تخمدان‌ ها را به راحتی حس می‌ کنند، این افراد در دفع ادرار به مشکل برخورده و ممکن است علائم و حالات آنها شبیه به تنبلی تخمدان باشد زیرا در این دوره، قاعدگی کاملاً نامرتب اتفاق افتاده و نازایی از علائم شایع آن خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *