انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت

پرده بکارت چیست؟

یکی از حساس‌ترین بخش‌ های بدن بانوان ناحیه تناسلی است که از قسمت های متفاوت و البته حساس تشکیل شده است و هر کدام از آنها اهمیت ویژه ای دارند.

باید بدانید که در قسمت ابتدایی دستگاه تناسلی پرده بکارت یا هایمن قرار می‌ گیرد که جنسی بسیار نازکی داشته و معمولاً در قسمت ورودی دهانه واژن واقع می گردد، پرده بکارت در دوران جنینی شکل گرفته و تا زمانی که رابطه جنسی برقرار نشده باشد این پرده در جای باقی می‌ ماند.

جنس پرده بکارت از نوعی غشا بسیار نرم و نازک است که وجود و یا عدم حضور آن هیچگونه تاثیری بر سلامت افراد نخواهد داشت.

هایمن آنقدر نازک و ظریف است که با ورود هر نوع شی به واژن از بین رفته و به هیچ عنوان قابل ترمیم نخواهد بود.

معمولاً پرده بکارت با چشم غیر مسلح دیده میشود و در فاصله یک تا سه سانتی دهانه واژن قرار می گیرد.

هایمن یا پرده بکارت دارای مجاری خونی نبود و هیچ نوع عصب و بافتی نخواهد داشت بلکه تنها یک غشای بسیار نازک و ضعیف خواهد بود و با بالا رفتن سن ممکن است پرده جنسی سفت و ضخیم به خود بگیرد و البته در چنین شرایطی گاها قابل ترمیم خواهد بود.

شاید این سوال برای شما به وجود آید که آیا انجام عمل‌های زیبایی و یا روشن سازی واژن و تزریق ژل و یا هرگونه چربی و یا انجام لیزر برای از بین بردن موهای زائد تاثیری بر از بین رفتن و پارگی پرده بکارت دارد یا خیر.

باید بدانید که تمامی موارد ذکر شده هیچگونه اثر منفی بر پارگی پرده بکارت ندارد و تنها راه از بین رفتن آن ورود اجسام خارجی به واژن بوده و البته گاها ضربه های بسیار محکمی که ناحیه واژن وارد میشود می تواند سبب ایجاد آسیب به پرده بکارت شود.

 انواع پرده بکارت

 انواع پرده بکارت
انواع پرده بکارت

یکی از شایع ترین انواع پرده بکارت نوع حلقوی و یا بیضی آن می باشد که به صورت یک پوشش بسیار نازک بوده که در قسمت مرکزی آن به صورت عمودی و افقی حفره ای وجود خواهد داشت که اصطلاحاً به آن پرده بکارت حلقوی گفته میشود.

نوع دیگر پرده بکارت را دیواره دار یا ستیت می گویند، این مدل پرده بکارت در بانوان زیاد دیده میشود اما به اندازه پرده بکارت حلقوی شایع نخواهد بود.

.این پرده نیز قسمت ورودی واژن را پوشانده و ممکن است یک دیواره نازک از جنس پرده بکارت حفره وسطی آن را به دو نیمه تقسیم کند که البته این پرده بسیار حساس بوده و ممکن است با فشار بسیار محدود از بین برود.

پرده بکارت غربالی نیز نوع دیگری از پرده بکارت در بین بانوان می باشد، این پرده به صورت یک تکه ورودی واژن را پوشانده و تنها چند سوراخ بسیار ریز مانند سوراخ های آبکش در سرتاسر پرده دیده میشود، این سوراخ ها بسیار ریز هستند و البته قابل رویت می باشند.

نوع دیگر هایمن پرده هلالی است که معمولا در نیمه بالایی و یا پایینی پرده بکارت حالتی شبیه به نیم دایره دیده میشود، البته پرده بکارت مسدود در تعداد محدودی از بانوان وجود دارد.

این پرده به صورت یک تکه بوده و هیچ منفذ و حفره ای در قسمت های مختلف آن وجود ندارد، اما باید بدانید که اگر پرده مسدود داشته باشید هیچ گونه راهی برای خروج ترشحات واژن و طی کردن فرآیند پریود وجود نخواهد داشت.

این نوع پرده برای بانوان خطرآفرین می باشد و ممکن است سبب بروز آسیب های لگنی و التهابات مختلف شود و یا خونریزی پریود بسیار دیرتر اتفاق می‌ افتد و ممکن است این افراد در معرض آسیب های پنهان قرار بگیرند.

تمامی کسانی که پرده بکارت آنها از نوع مسدود می باشد پزشک می‌ تواند به راحتی طی یک جراحی بسیار کوتاه شکافی را بر روی پرده مسدود ایجاد کرده تا بتوانند سلامت واژن را حفظ کنند.

باید بدانید که محل قرارگیری پرده بکارت برای تمامی بانوان یکسان است و در ورودی واژن قرار گرفته که معمولاً در فاصله ۱ الی ۲ سانتی دیده میشود.

هایمن بسیار حساس و نازک است و ممکن است با فشار کوچک و ضربه به طور کامل از بین برود.

پرده هیچگونه ربطی به سلامت و بیماری های ناحیه واژن نخواهد داشت و عامل برای عدم انتقال عفونت و باکتری و بیماری های مختلف نخواهد بود، با وجود پرده بکارت و یا عدم حضور آن شما باید از سلامت ناحیه تناسلی به خوبی مراقبت کنید.

میزان خونریزی هنگام پارگی انواع پرده بکارت

میزان خونریزی هنگام پارگی انواع پرده بکارت
میزان خونریزی هنگام پارگی انواع پرده بکارت

طبق تحقیقات انجام شده متخصصان بر این باورند که پرده بکارت دارای عروق خونی نبود و بر اثر پارگی و یا آسیب به آن هیچگونه خونریزی اتفاق نمی‌ افتد.

عموم افراد بر این باورند که هنگام انجام رابطه جنسی و پارگی پرده بکارت مقداری خونریزی اتفاق افتاده که می‌ توان آن را نشانه‌ ای از پارگی این پرده دانست.

میزان خونریزی هیچ ارتباطی به پرده بکارت ندارد و این لکه بینی ها و خونریزی ها ممکن است در اثر ایجاد آسیب به دیواره‌ های واژن باشد.

دیواره واژن سرشار از انواع مویرگ ها و اعصاب بسیار حساس بود که ممکن است در حین رابطه جنسی آسیبی به دیواره ها وارد شده و به مرور زمان خونریزی اتفاق بیفتد.

تمامی کسانی که رابطه جنسی را به آرامی و با اصول طی می کنند خونریزی را تجربه نکرده و می دانند که هیچ ارتباطی به پرده بکارت نخواهد داشت.

با این حال باید بدانید میزان و شدت خونریزی بستگی به نحوه نزدیکی و آمادگی شخص برای این فرآیند دارد و نباید خونریزی را به پارگی پرده بکارت ربط دهید.

نکات پایانی

نکات پایانی
نکات پایانی

دانستن چند نکته کلیدی در مورد پرده بکارت به شما کمک می کند تا در صورت حساسیت بر روی این پرده بتوانند به درستی از سلامت خود محافظت کنید، باید بدانید که هنگام انجام خودارضایی و هر گونه فشار به ناحیه واژن هیچگونه پارگی برای پرده هایمن اتفاق نمی‌ افتد، البته معاینه لگنی اگر با روش های اصولی انجام شود آسیب به پرده وارد نخواهد کرد.

از آنجا که پرده بکارت هیچ نوع عصب و عروق خونی ندارد هنگام پارگی دردی احساس نخواهید کرد و درد، سوزش و خونریزی معمولا مربوط به آسیب به دیواره های واژن خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *