افتادگی رحم و مثانه

افتادگی رحم و مثانه

علت افتادگی رحم و مثانه

یکی از شایعترین آسیب هایی که در بانوان با عبور از سنین میانسالی بروز پیدا می‌ کند، افتادگی رحم و مثانه می باشد.

افتادگی رحم و مثانه دلایل و درمان های مختلفی دارد که در ادامه مطلب چند مورد از مهم ترین و البته اساسی ترین آنها را برایتان بازگو خواهیم کرد.

شما می توانید با شناخت این عوامل از بروز چنین آسیبی پیشگیری کنید، اما در هر صورت با افزایش سن و عبور از دوره میانسالی ممکن است بانوان با چنین مواردی مواجه شوند که البته می‌ توان با روش‌ های درمانی مختلف این عارضه را بهبود ببخشید.

 افزایش سن، انجام زایمان های متعدد و البته زایمان طبیعی می‌ تواند برای بانوان در سنین بالا مشکلاتی را به وجود آورد، البته فردی که جراحی‌ های لگنی را انجام داده باشد ممکن است افتادگی رحم و مثانه را نیز تجربه کند.

هر گونه عفونت و بیماری زنانه اگر درمان نشوند یکی از مهمترین دلایل بروز این نوع آسیب خواهد بود.

 بسیاری از بانوان با افزایش وزن های بسیار شدید مواجه میشوند و قصد کاهش ناگهانی وزن خود دارند، این تغییرات وزنی ناگهانی نهایتا می تواند باعث بروز افتادگی رحم و مثانه شده و شخص تا حد زیادی آسیب پذیر خواهد شد.

عدم تحرک و نبود برنامه ورزشی در فعالیت های روزانه اشخاص عاملی برای افتادگی رحم است.

 این آسیب بر اثر سایر بیماری ها مانند سرفه های مزمن، تومورها و دیگر مشکلات نیز به وجود می آیند.

دلایل شایع و البته قطعی برای بروز افتادگی رحم و مثانه کاهش میزان هورمون استروژن در بانوان است.

بروز یائسگی منشاء بسیاری از این اختلالات برای بانوان است، از این رو برخی متخصصان تشخیص داده اند که می توانند با تزریق استروژن از بروز این آسیب جلوگیری نمایند.

ضربه های بسیار شدید به رحم، وجود فیبروم های بزرگ و تومورهای بدخیم و بلند کردن اجسام سنگین همگی در بروز افتادگی رحم و مثانه تاثیر گذار هستند.

با این حال بهتر است که به محض مشاهده علائم اولیه افتادگی رحم و مثانه به پزشک مراجعه کرده و از پیشروی این آسیب‌ ها جلوگیری نمایید.

روش های موثر برای پیشگیری از افتادگی رحم و مثانه

روش های موثر برای پیشگیری از افتادگی رحم و مثانه
روش های موثر برای پیشگیری از افتادگی رحم و مثانه

متخصصان بر این باورند بانوانی که انجام فعالیت های ورزشی را به صورت روزانه در برنامه خود ندارد، با ورود به سن یائسگی مشکلاتی مانند افتادگی رحم و مثانه را تجربه خواهند کرد.

تمرینات کگل مربوط به عضلات کف لگن است و به شما کمک کرده تا آسیب های زیادی را متحمل نشده و البته چون مرکز ثقل بدن به شمار می‌ آید تقویت آن به سلامت سایر اندام‌ ها کمک کرده و سلامت جسمانی شما را تضمین خواهد کرد.

 پزشکان توصیه می‌ کنند که بانوان حتی در سنین جوانی به هیچ عنوان نباید وسایل سنگین را جابجا و بلند کنند، این کار باعث افتادگی مثانه و رحم شده و مشکلات سنگین‌تر را به همراه می آورد.

کلیه متخصصان به همه افراد به ویژه بانوان توصیه می‌ کنند که وزن خود را در حد متعادل نگه دارند، زیرا عامل جدی و البته خطرناکی برای بسیاری از بیماری‌ ها بوده و نوسانات آن می ‌تواند به افتادگی رحم و مثانه منجر شود.

علائم افتادگی رحم و مثانه

علائم افتادگی رحم و مثانه
علائم افتادگی رحم و مثانه

مشکلاتی مانند افتادگی رحم و مثانه علائم و نشانه هایی دارد که به محض مشاهده آنها حتما باید به پزشک مراجعه نمایید، تا از شدت گرفتن این آسیب خطرناک جلوگیری کرده و روش های درمانی را آغاز کنید.

 از علائم شایع افتادگی رحم می تواند به احساس درد در ناحیه شکم اشاره کرد.

اگر هنگام نزدیکی احساس درد بسیار زیادی در لگن شما می پیچد، باید به افتادگی رحم و مثانه شک کرده و توجه داشته باشید که در کنار افتادگی رحم، مشکلات مثانه نیز به وجود می آید.

 اگر بی اختیاری ادراری دارید و یا هنگام سرفه، عطسه و یا خندیدن نشت ادرار اتفاق می‌ افتد قطعاً شما به افتادگی رحم و مثانه مبتلا شده اید و حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

افتادگی ها اگر شدت بگیرد، فرد هنگام نشستن بر روی زمین تصور میکنم که بر روی توپ بسیار کوچکی نشسته است که این نشانه بسیار خطرناک و البته جدی خواهد بود.

 احساس درد در ناحیه لگن نشان دهنده آسیب‌ ها و مشکلات رحمی بوده که حتما باید به آنها توجه کرده و در صورت عدم درمان خطرات زیادی را برای شما به همراه می آورد.

از علت‌ ها، علائم و نشانه‌ های و افتادگی رحم و مثانه می توان به درد در ناحیه کمر اشاره کرد.

البته افتادگی رحم به صورت اختیاری نبوده اما با مراقبت در زمان جوانی می توانید میانسالی خود را تضمین و سلامت جسمانیتان را حفظ کنید.

عوارض افتادگی رحم و مثانه

داشتن اطلاعات کافی در مورد عوامل و بیماری های مختلف باعث می شود تا به محض وقوع نشانه های غیر عادی بتوانید ابتلا به بیماری‌ های مختلف را به راحتی تشخیص داده و بدانید که باید به کدام پزشک با چه متخصصی مراجعه نمایید.

 از عوارض افتادگی رحم و مثانه ایجاد زخم در ناحیه رحم می باشد، البته این زخم ها معمولاً در دهانه رحم اتفاق می‌ افتد و به همراه آن بیماری ها و مشکلات مختلفی مانند عفونت رخ می دهد.

بی اختیاری ادراری و نارسایی کلیوی به دنبال افتادگی رحم و مثانه بروز پیدا می‌ کند که البته خطرات زیادی را برای شما به همراه می آورد.

اگر زخم و عفونت در ناحیه واژن به وقوع بپیوندد سلامت شما به خطر افتاده و این عفونت به سایر اندام های حیاتی نیز کشیده میشود.

توجه داشته باشید که اگر عفونت در ناحیه واژن و رحم اتفاق بیفتد سایر قسمت های بدن تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است با عفونت های سخت و سنگین مواجه شوید.

از افتادگی رحم و مثانه نباید غافل شوید و به محض مشاهده هرگونه علائم هر چند کوچک بهتر است به پزشک مراجعه کرده و آسیب های مختلف را بررسی نمایید.

درمان مناسب برای افتادگی رحم و مثانه

درمان مناسب برای افتادگی رحم و مثانه
درمان مناسب برای افتادگی رحم و مثانه

یکی از شایع ترین و البته خطرناک ترین مشکلات و آسیب هایی که ممکن است برخی از بانوان با آن مواجه شوند، افتادگی رحم و مثانه بوده که علاوه بر درد زیاد می تواند خطرات زیادی داشته و اندام های حیاتی بدن را تهدید خواهد کرد.

زمانی که متخصصان متوجه وجود افتادگی رحم و مثانه در بانوان میشوند، ابتدا شرایطی را فراهم کرده تا بتوانند با تقویت عضلات مرکزی از افتادگی بیشتر رحم جلوگیری کرده و تا حد امکان بتوانند رحم را به جای اولیه بازگردانند و به دنبال آن مثانه هم در موقعیت اصلی خود قرار می گیرد.

هنگام افتادگی رحم و مثانه، بهبود هر کدام از آنها به دیگری نیز کمک شایانی خواهد کرد.

متخصصان بر اساس میزان عارضه پیش آمده روش های مختلف را امتحان کرده تا بتوانند سلامت فرد را بازگردانند.

از کاربردی ترین روش هایی که برای درمان افتادگی رحم و مثانه به کار گرفته می شود دارو درمانی بوده که در کنار آن انجام فعالیت های ورزشی به سلامت بانوان کمک زیادی خواهد کرد.

در موارد شدیدتر گاها متخصصان مجبور میشوند که برای بهبود این شرایط فرد را تحت عمل های جراحی مخصوص قرار داده و نواحی آسیب دیده را به جای اصلیشان بازگردانند.

البته افتادگی رحم و مثانه تنها با جراحی بهبود پیدا نمی کند و شما حتماً باید تمرینات خاصی را برای تقویت عضلات انجام داده و در صورت نیاز حتی هورمون استروژن را تزریق نمایید.

تزریق هورمون استروژن به سلامت بانوان کمک کرده تا آسیب های مختلف را متحمل نشوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *