آی یو دی چیست؟

آی یو دی چیست؟

امروزه بسیاری از بانوان سعی دارند تا برای پیشگیری از بارداری روش هایی را انجام دهند که کمترین میزان آسیب و عوارض را برای سلامت آنها داشته باشد.

یکی از روش های نوین و البته مناسب برای جلوگیری از بارداری استفاده از آی یو دی می باشد.

این دستگاه یک وسیله کوچک شبیه به حرف تی انگلیسی می باشد که در قسمت بالایی حفره رحم جای گرفته و مانع از عبور اسپرم به درون لوله های فالوپ شده و نهایتاً از رسیدن آنها به تخمدان ها جلوگیری می کند.

این دستگاه کوچک و کاربردی وسیله ای مناسب برای پیشگیری از بارداری است و اطمینان داشته باشید که هیچ گونه خطری برای سلامت شما نخواهد داشت.

با این حال برخی از افراد می توانند به آسانی از آی یو دی استفاده کرده و برخی دیگر مانند افراد مبتلا به بیماری ویلسون و افرادی که در خطر اندوکاردیت قرار دارند نباید از آن استفاده کنند.

همچنین بانوانی که سن باروری هستید و هنوز فرزندی ندارید بهتر است که به جای استفاده از آی یو دی از روش های ساده تر استفاده کنند.

در ادامه مطلب انواع آی یو دی و نحوه کار گذاری و فعالیت آن را در رحم برای شما شرح خواهیم داد.

البته چند مورد از عوارض آن را برای شما خواهیم گفت تا بدانید که آیا این دستگاه برای سلامت شما و پیشگیری از بارداری در موقعیتی که قرار دارید مناسب است یا خیر.

فرایند کارگذاری آی یو دی در رحم

فرایند کارگذاری آی یو دی در رحم
فرایند کارگذاری آی یو دی در رحم

امروزه بسیاری از متخصصان و پزشکان استفاده از آی یو دی را برای عموم بانوان مناسب دانسته و به طور قطعی می توانند از فرایند بارداری جلوگیری کنند.

سوالی که ممکن است برای عموم افراد به وجود آید این است که آی یو دی را چگونه در رحم قرار می دهند.

قبل از هر چیز باید چند نکته مهم انجام شود تا فرایند کارگزاری آی یو دی بدون آسیب و مشکل انجام پذیرد و نتیجه مطلوب بدون وجود درصدی خطا حاصل شود.

در مرحله اول متخصصان ابتدا باید مطمئن شوند که این فرآیند برای شخص مناسب است یا خیر.

استفاده از آی یو دی برای بانوان باردار به طور کامل ممنوع می باشد، پس از آن پزشکان با انجام معاینه مطمئن خواهند شد که آیا عفونتی در ناحیه واژینال وجود دارد یا خیر.

در صورت بروز عفونت ابتلا باید این عارضه به طور کامل درمان شود، پس از این متخصصان انجام تست پاپ اسمیر را الزامی می دانند و معتقدند که برای جایگذاری آی یو دی روزهای آخر پریود بهترین زمان است.

زیرا دهانه رحم باز می باشد و جایگذاری این دستگاه آسان تر انجام می پذیرد.

البته در این شرایط متخصصان باید از اسپکولوم استفاده کنند تا بتوانند راحت‌ تر و بدون خطا آی یو دی را در جای مناسب قرار دهند.

باید بدانید که استفاده از آی یو دی روشی آسان و کاربردی است اما متخصصان نهایتاً در عرض چند دقیقه آی یو دی را در رحم قرار داده و هیچ گونه درد و آسیب برای بانوان به همراه نخواهد داشت.

البته گاها برخی افراد تصور می‌ کنند که ممکن است در اثر انقباضات رحمی وجود آی یو دی حس شود.

اما این دستگاه آنقدر ظریف و منعطف است که به هیچ عنوان حضور آن را در رحم متوجه نخواهید شد.

عوارض آی یو دی

عوارض آی یو دی
عوارض آی یو دی

امروزه متخصصان و پزشکان یکی از روش های قطعی و کاربردی برای پیشگیری از بارداری را استفاده از آی یو دی می‌ دانند.

اما قطعاً این روش نیز مانند سایر فرایندهای دیگر ممکن است عوارض کوچکی را برای افراد به همراه آورد که از شایع ترین آنها می توان به لکه بینی و خونریزی های خفیف اشاره کرد که معمولاً در دوره های محدودی از بین می رود.

پس از استفاده از آی یو دی برخی افراد از درد زیر شکم گلایه می‌ کنند که متخصصان در روزهای اولیه مصرف مسکن را به آنها توصیه می کنند و در اکثر موارد این دردهای طی چند روز بهبود پیدا می‌ کند.

از طرف دیگر ممکن است میزان خونریزی در دوره‌ های قاعدگی کمی افزایش پیدا کند.

البته این فرآیند معمولاً برای قاعدگی های اول بعد از قرار دادن آی یو دی در رحم اتفاق می افتد و معمولاً متخصصان با مصرف داروهای مخصوص می توانند مقدار خونریزی را کنترل کنند.

البته بعد از استفاده از آی یو دی ممکن است میزان ترشحات واژن افزایش پیدا کند که متخصصان حدود ۲۰ الی ۳۰ روز زمان داده تا بدن بتواند با این دستگاه سازگار شود و میزان ترشحات به حد نرمال خواهد رسید.

اغلب متخصصان فواید استفاده از آی یو دی را بیش از مضرات آن می‌ دانند و عوارضی که برای این دستگاه در نظر گرفته میشود معمولا موقتی بوده و طی مدت کوتاه و نهایتاً طی ۳۰ روز بهبود پیدا می‌ کند.

با این حال اگر به انجام آی یو دی نیاز دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کرده تا با بررسی همه جوانب متخصصان تشخیص دهند که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

انواع آی یو دی

انواع آی یو دی
انواع آی یو دی

زمانی که برای استفاده از آی یو دی به متخصصان مراجعه می‌ کنید، پزشکان دو مدل آی یو دی را به شما معرفی کرده که معمولاً هر کدام عملکرد متفاوت داشته و نتیجه ای یکسان را بر بدن فرد اعمال می کنند.

نوع اول آی یو دی را هورمونی می نامند که با ترشح مقداری پروژستین می تواند مخاط دهانه رحم را ضخیم کرده و با این شرایط به هیچ عنوان راهی برای نفوذ اسپرم باقی نمی‌ ماند.

نوع دیگر آی یو دی را مسی می نامند که با آزاد کردن یون مس مانع از لقاح اسپرم و تخمک در رحم خواهد شد.

فواید آی یو دی مسی بسیار زیاد است و اکثر بانوانی که تمایل به جلوگیری از بارداری دارند می توانند از آی یو دی مسی استفاده کنند.

این فرایند عوارض کمتری در بدن داشته و روشی مطمئن و قطعی برای جلوگیری از بارداری می باشد.

شما می توانید با استفاده از این نوع آی یو دی برای مدت زیادی اثربخشی مطلوب آن را تجربه کرده و هر زمان که تمایل به بارداری داشته باشید با خارج کردن آن می‌ توانید روند بارداری را انجام دهید.

به هیچ عنوان باروری بانوان را به تاخیر نمی اندازد.

آی یو دی مسی مانند انواع قرص و داروهای شیمیایی نمی باشد و در طولانی مدت عوارض خود را بر اعضای بدن مانند کبد در کلیه ها اعمال نخواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *