آی یو دی چیست؟

آی یو دی چیست؟

امروزه بسیاری از بانوان سعی دارند تا برای پیشگیری از بارداری روش هایی را انجام دهند که کمترین میزان آسیب و عوارض را برای سلامت آنها داشته باشد.

یکی از روش های نوین و البته مناسب برای جلوگیری از بارداری استفاده از آی یو دی می باشد.

این دستگاه یک وسیله کوچک شبیه به حرف تی انگلیسی می باشد که در قسمت بالایی حفره رحم جای گرفته و مانع از عبور اسپرم به درون لوله های فالوپ شده و نهایتاً از رسیدن آنها به تخمدان ها جلوگیری می کند.

این دستگاه کوچک و کاربردی وسیله ای مناسب برای پیشگیری از بارداری است و اطمینان داشته باشید که هیچ گونه خطری برای سلامت شما نخواهد داشت.

با این حال برخی از افراد می توانند به آسانی از آی یو دی استفاده کرده و برخی دیگر مانند افراد مبتلا به بیماری ویلسون و افرادی که در خطر اندوکاردیت قرار دارند نباید از آن استفاده کنند.

همچنین بانوانی که سن باروری هستید و هنوز فرزندی ندارید بهتر است که به جای استفاده از آی یو دی از روش های ساده تر استفاده کنند.

در ادامه مطلب انواع آی یو دی و نحوه کار گذاری و فعالیت آن را در رحم برای شما شرح خواهیم داد.

البته چند مورد از عوارض آن را برای شما خواهیم گفت تا بدانید که آیا این دستگاه برای سلامت شما و پیشگیری از بارداری در موقعیتی که قرار دارید مناسب است یا خیر.

فرایند کارگذاری آی یو دی در رحم

فرایند کارگذاری آی یو دی در رحم
فرایند کارگذاری آی یو دی در رحم

امروزه بسیاری از متخصصان و پزشکان استفاده از آی یو دی را برای عموم بانوان مناسب دانسته و به طور قطعی می توانند از فرایند بارداری جلوگیری کنند.

سوالی که ممکن است برای عموم افراد به وجود آید این است که آی یو دی را چگونه در رحم قرار می دهند.

قبل از هر چیز باید چند نکته مهم انجام شود تا فرایند کارگزاری آی یو دی بدون آسیب و مشکل انجام پذیرد و نتیجه مطلوب بدون وجود درصدی خطا حاصل شود.

در مرحله اول متخصصان ابتدا باید مطمئن شوند که این فرآیند برای شخص مناسب است یا خیر.

استفاده از آی یو دی برای بانوان باردار به طور کامل ممنوع می باشد، پس از آن پزشکان با انجام معاینه مطمئن خواهند شد که آیا عفونتی در ناحیه واژینال وجود دارد یا خیر.

در صورت بروز عفونت ابتلا باید این عارضه به طور کامل درمان شود، پس از این متخصصان انجام تست پاپ اسمیر را الزامی می دانند و معتقدند که برای جایگذاری آی یو دی روزهای آخر پریود بهترین زمان است.

زیرا دهانه رحم باز می باشد و جایگذاری این دستگاه آسان تر انجام می پذیرد.

البته در این شرایط متخصصان باید از اسپکولوم استفاده کنند تا بتوانند راحت‌ تر و بدون خطا آی یو دی را در جای مناسب قرار دهند.

باید بدانید که استفاده از آی یو دی روشی آسان و کاربردی است اما متخصصان نهایتاً در عرض چند دقیقه آی یو دی را در رحم قرار داده و هیچ گونه درد و آسیب برای بانوان به همراه نخواهد داشت.

البته گاها برخی افراد تصور می‌ کنند که ممکن است در اثر انقباضات رحمی وجود آی یو دی حس شود.

اما این دستگاه آنقدر ظریف و منعطف است که به هیچ عنوان حضور آن را در رحم متوجه نخواهید شد.

عوارض آی یو دی

عوارض آی یو دی
عوارض آی یو دی

امروزه متخصصان و پزشکان یکی از روش های قطعی و کاربردی برای پیشگیری از بارداری را استفاده از آی یو دی می‌ دانند.

اما قطعاً این روش نیز مانند سایر فرایندهای دیگر ممکن است عوارض کوچکی را برای افراد به همراه آورد که از شایع ترین آنها می توان به لکه بینی و خونریزی های خفیف اشاره کرد که معمولاً در دوره های محدودی از بین می رود.

پس از استفاده از آی یو دی برخی افراد از درد زیر شکم گلایه می‌ کنند که متخصصان در روزهای اولیه مصرف مسکن را به آنها توصیه می کنند و در اکثر موارد این دردهای طی چند روز بهبود پیدا می‌ کند.

از طرف دیگر ممکن است میزان خونریزی در دوره‌ های قاعدگی کمی افزایش پیدا کند.

البته این فرآیند معمولاً برای قاعدگی های اول بعد از قرار دادن آی یو دی در رحم اتفاق می افتد و معمولاً متخصصان با مصرف داروهای مخصوص می توانند مقدار خونریزی را کنترل کنند.

البته بعد از استفاده از آی یو دی ممکن است میزان ترشحات واژن افزایش پیدا کند که متخصصان حدود ۲۰ الی ۳۰ روز زمان داده تا بدن بتواند با این دستگاه سازگار شود و میزان ترشحات به حد نرمال خواهد رسید.

اغلب متخصصان فواید استفاده از آی یو دی را بیش از مضرات آن می‌ دانند و عوارضی که برای این دستگاه در نظر گرفته میشود معمولا موقتی بوده و طی مدت کوتاه و نهایتاً طی ۳۰ روز بهبود پیدا می‌ کند.

با این حال اگر به انجام آی یو دی نیاز دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کرده تا با بررسی همه جوانب متخصصان تشخیص دهند که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

انواع آی یو دی

انواع آی یو دی
انواع آی یو دی

زمانی که برای استفاده از آی یو دی به متخصصان مراجعه می‌ کنید، پزشکان دو مدل آی یو دی را به شما معرفی کرده که معمولاً هر کدام عملکرد متفاوت داشته و نتیجه ای یکسان را بر بدن فرد اعمال می کنند.

نوع اول آی یو دی را هورمونی می نامند که با ترشح مقداری پروژستین می تواند مخاط دهانه رحم را ضخیم کرده و با این شرایط به هیچ عنوان راهی برای نفوذ اسپرم باقی نمی‌ ماند.

نوع دیگر آی یو دی را مسی می نامند که با آزاد کردن یون مس مانع از لقاح اسپرم و تخمک در رحم خواهد شد.

فواید آی یو دی مسی بسیار زیاد است و اکثر بانوانی که تمایل به جلوگیری از بارداری دارند می توانند از آی یو دی مسی استفاده کنند.

این فرایند عوارض کمتری در بدن داشته و روشی مطمئن و قطعی برای جلوگیری از بارداری می باشد.

شما می توانید با استفاده از این نوع آی یو دی برای مدت زیادی اثربخشی مطلوب آن را تجربه کرده و هر زمان که تمایل به بارداری داشته باشید با خارج کردن آن می‌ توانید روند بارداری را انجام دهید.

به هیچ عنوان باروری بانوان را به تاخیر نمی اندازد.

آی یو دی مسی مانند انواع قرص و داروهای شیمیایی نمی باشد و در طولانی مدت عوارض خود را بر اعضای بدن مانند کبد در کلیه ها اعمال نخواهد کرد.

فواید استفاده از آی یو دی

دغدغه ای که تمامی بانوان با آن مواجه هستند این است که چطور می توانند از بارداری ناخواسته جلوگیری کرده و چطور می توانند با فرآیندهای مختلف هرگونه آسیب به دستگاه تولید مثل را به صفر برسانند.

قطعا مصرف داروهای شیمیایی عواقب و عوارضی را برای افراد به همراه دارد و در صورت فراموشی دوز مصرفی ممکن است به طور کلی سیستم بدن بر هم خورده و دیگر روش مطمئنی برای پیشگیری از بارداری نخواهد بود.

در چنین شرایطی پزشکان و متخصصان استفاده از آی یو دی را روش مناسبی می‌ دانند.

معتقدند که اگر این دستگاه کوچک و انعطاف پذیر در رحم قرار بگیرد به هیچ عنوان شرایط ورود اسپرم به ناحیه تخمدان ها فراهم نبود و روشی مطمئن و قطعی برای پیشگیری از بارداری خواهد بود.

البته باید بدانید که آی یو دی هم برای برخی از بانوان گزینه مناسب نیست و باید ضمن استفاده از این دستگاه کوچک سلامت ناحیه تناسلی توسط پزشک بررسی و تایید شود.

اینکه هر فرد باید از چه نوع آی یو دی استفاده کند باید تحت نظر پزشک بررسی شود و این متخصصان هستند که مشخص می‌ کنند چه نوع آی یو دی علاوه بر سلامت جسمانی می تواند از بارداری جلوگیری نماید.

پزشکان و متخصصان بر این باورند که آی یو دی یکی از راحت ترین و مطمئن ترین روش هایی است که می توانید برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

البته ضمن داشتن روابط جنسی محافظت نشده هیچ گونه نگرانی بابت بارداری ناخواسته نخواهید داشت.

از طرف دیگر شما می توانید در دوران شیردهی از آی یو دی استفاده کنید و اطمینان داشته باشید که هرگز تاثیری بر شیر مادر نداشته و مانند روش های هورمونی و شیمیایی عمل نمی کند.

همچنین شما می توانید در صورت اقدام به بارداری خیلی راحت آی یو دی را از رحم خارج کرده و هیچگونه عوارض و عواقبی را برای شما به همراه ندارد.

استفاده از آی یو دی یکی از روش های مطمئن و البته ارزان برای تمامی بانوان می باشد که مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

ناگفته نماند که در برخی از مواقع پزشکان استفاده از آی یو دی هورمونی را روش درمانی می دانند و معتقدند که می‌ تواند برای کاهش درد قاعدگی و برای پیشگیری از خونریزی های سنگین مناسب باشد.

اگر شخصی در دوران قاعدگی درد ناشی از آندومترویوز را در حد شدید تجربه می‌ کند با استفاده از آی یو دی تا حد زیادی می‌ تواند این دردها را کاهش داده و دوران قاعدگی را راحت تر سپری خواهد کرد.

با این حال آی یو دی همانند سایر روش‌ های دیگر عوارضی به همراه دارد که البته فواید آن بسیار بیشتر است و به همین دلیل است که بسیاری از بانوان هنگام انتخاب روش پیشگیری از بارداری آی یو دی را مناسب می‌ دانند.

از مهمترین فواید آی یو دی می توان به این مسئله اشاره کرد که این دستگاه کوچک برای تمامی بانوان کاربرد دارد.

اگر فرد سیستم تناسلی کاملا سالم و بدون مشکل داشته باشد و ناحیه تناسلی عاری از هرگونه عفونت باشد پزشک می تواند آی یو دی را در محل مورد نظر قرار داده و شما از عملکرد بسیار خوب و دقیق آن بهره مند خواهید شد.

قطعاً در بین روش های مختلف برای پیشگیری از بارداری آی یو دی بهترین و موثرترین روش است و انتخاب عموم بانوان می باشد.

چه کسانی نباید از آی یو دی استفاده کنند؟

قدم اول مهم ترین چیز سلامتیست. ابتدا باید از سلامت کامل برخوردار باشید.

برای جلوگیری از بارداری و قرار دادن آی یو دی محدودیت هایی وجود دارد که اگر محدودیت هارا دارا باشید نباید اقدام به گذاستن آی یو دی کنید.

باردار هستید
مبتلا به عفونت مقاربتی هستید
احتمال ابتلا به به بیماری مقاربتی وجود دارد
مبتلا به سرطان دهانه رحم یا رحم هستید
خونریزی واژینال دارید که علت آن نامشخص است
آی یو دی انواع مختلفی دارد که اگر به مس حساسیت دارید یا مبتلا به بیماری ویلسون هستید، نباید از آی یو دی‌ مسی استفاده کنید.

بیماری ویلسون یک بیماری ژنتیکی است که باعث تجمع مس در بدن می‌شود.

در صورتی که به بیماری شدید کبد یا سرطان سینه مبتلا هستید و یا در معرض آن هستید به هیچ عنوان نباید از آی یو دی هورمونی استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *