آی یو آی چیست؟

آی یو آی چیست؟

بسیاری از زوجین پس از اقدام به بارداری بنا به دلایل مختلف ممکن است باروری موفقی نداشته باشند و به مرور زمان ناامیدی نسبت به یک بارداری طبیعی به سراغ آنها آمده و سعی دارند تا فرصت‌ های طلایی از دست نرفته برای انجام بارداری به روش iui اقدام کنند.

ساده‌ ترین تعریف از روش iui این است که پزشک اسپرم‌ ها را به داخل رحم تزریق کرده و به باروری سریع‌ تر کمک می‌ کند، تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌ دهد که iui یک روش دقیق و کاربردی برای درمان نازایی است، زمانی که علت ناباروری به آقایان مرتبط میشود یا این عارضه توجیه نشده باقی می‌ ماند پزشکان می‌ توانند با iui روند بارداری را برای بانوان آسان‌ تر کنند‏.

آی یو آی برای تمامی زوجینی که با ناباروری مواجه هستند روش قطعی و کاربردی به شمار نمی‌ آید بلکه افراد باید شرایط خاصی که مد نظر پزشک است را دارا بوده تا بتوانند برای این فرایند تخصصی اقدام کنند.

اما متخصصان برای تمامی افرادی که با بیماری‌ های رحمی مواجه هستند آی یو آی را روش مناسب دانسته و معتقدند که اگر این شیوه تخصصی به درستی انجام شود نتایج خوبی از آن حاصل می‌ گردد.

اگر متخصصان برای درمان نازایی همه جوانب را سنجیده باشند و آی یو آی را روش مناسبی بدانند حداکثر تا سه مرحله می‌ توان این روش را تکرار کرد، اگر بعد از مرحله سوم باز هم از آی یو آی به نتیجه مناسب نرسند از دیگر روش‌ ها استفاده خواهند کرد.

مراحل انجام آی یو آی

مراحل انجام آی یو آی
مراحل انجام آی یو آی

اگر برای درمان نازایی پزشک انجام آی یو آی را مناسب بداند ممکن است این سوال در ذهن افراد به وجود بیاید که این فرایند تخصصی چگونه انجام می‌ پذیرد، برای انجام آی یو آی نیاز است که متخصصان از اسپرم‌ های سالم و قوی استفاده کنند برای این کار اقدامات لازم جهت جمع آوری مایع منی انجام شده و در برخی از مراکز از ظروف استریل یا کاندوم مخصوص استفاده می‌ کنند.

نمونه دریافت شده باید حداکثر ظرف یک ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود و پس از طی کردن مراحل تخصصی مانند شستن اسپرم شرایط برای انتقال آن به رحم مادر فراهم است، این پروسه حدوداً نیم ساعت تا دو ساعت زمان بر است و متخصصان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا بتوانند روند جداسازی اسپرم‌ ها را به گونه‌ ای انجام دهند که مبادا مشکلی برای آنها اتفاق بیفتد.

پس از آن متخصص یک کاتتر که حاوی اسپرم می‌ باشد را از دهانه رحم به گردن رحم رسانده تا وارد رحم شود، اسپرم‌ ها به درون رحم تزریق میشوند و شرایط برای یک بارداری طبیعی فراهم می‌ گردد.

اما نکته‌ ای که در مورد روند انجام iui باید بدانید این است که پزشکان بهترین زمان iui را برای بانوان حوالی تخمک گذاری می‌ دانند مهم است که در روز دوم یا سوم قاعدگی یک سونوگرافی انجام شود تا وضعیت تخمدان‌ ها بررسی شود، پس از آن اگر همه شرایط در حد نرمال باشد داروهای مناسب برای تحریک بیشتر تخمدان‌ ها تجویز میشود.

اما پس از مصرف دارو مجدداً در روز نهم تا دوازدهم سیکل قاعدگی سونوگرافی انجام شده تا پزشک متوجه شود که آیا فولیکول بالغ در آندومتر وجود دارد یا خیر.

مهم است که حدوداً ۳۶ ساعت یا ۴۰ ساعت بعد از تزریق دارو آی یو آی انجام شود، بعد از آن باید مراقبت‌ های گفته شده توسط پزشک را انجام داده تا شانس یک بارداری سالم با موفقیت آمیز را افزایش دهید.

مزایای استفاده از روش آی یو آی

بسیاری از زوجین بعد از اطمینان از ناباروری به دنبال روش‌ های مطمئن هستند تا بتوانند فرزندآوری را با کمترین خطر تجربه کنند، اما متخصصان آی یو آی را یک فرایند کم تهاجم دانسته که برای اغلب کسانی که با مشکلات مردانه مواجه هستند مناسب می‌ دانند.

روش iui نسبت به دیگر فرایندهای درمانی برای رفع نازایی ارزان‌ تر بوده و به صرفه‌ تر است و استرس کمتری به بدن مادر وارد میشود و البته آثار مخربی از خود به جای نخواهد گذاشت.

روش آی یو آی به هیچ عنوان دردناک نیست و به همین دلیل است که روند انجام آن نیازی به بیهوشی یا بی‌ حسی ندارد و در مدت زمان بسیار کوتاه انجام میشود.

شانس بارداری موفق برای کسانی که آی یو آی را انجام می‌ دهند بسیار زیاد است این روش به راحتی با سونوگرافی واژینال انجام شده و پیش از عمل زمانی که اسپرم‌ ها شستشو داده میشوند احتمال عفونت یا حساسیت به مایع منی کاهش پیدا می‌ کند.

عوارض جانبی روش iui را بشناسید

زمانی که صحبت از انجام آی یو آی میشود متخصصان سعی دارند زوجین را علاوه بر مزایای این روش از عوارض جانبی آن آگاه کنند، البته این عوارض در حد محدود اتفاق افتاده و اغلب بعد از مدت چند روز بهبود پیدا می‌ کند.

یکی از عوارضی که ممکن است در روش iui برای بانوان اتفاق بیفتد ناشی داروهای محرکی است که برای تخمک گذاری مصرف میشود.

در روش iui مهم است که اسپرم‌ ها میزان تحرک مشخصی داشته باشند تا بتوانند مسیر لوله‌ های فالوپ را به سلامت طی کنند، اما بسیاری از افراد چند قلو زایی را به دلیل مصرف داروهای باروری از عوارض جانبی آی یو آی می‌ دانند هر چند که ممکن است عده‌ ای از زوجین با چنین مسئله مشکل نداشته باشند.

اما مهمترین مسئله‌ ای که در این مورد مطرح است عوارضی است که بر اثر داروهای تحریک کننده تخمدان بر بدن اعمال میشود، ممکن است در چنین موقعیتی بانوان حساس شدن سینه‌ ها را تجربه کرده و احتمال بروز نفخ، تهوع، گرگرفتگی، دردناک شدن تخمدان‌ ها و متورم شدن آنها وجود دارد.

مهمترین اقدامات بعد از آی یو آی

مهمترین اقدامات بعد از آی یو آی
مهمترین اقدامات بعد از آی یو آی

بسیاری از بانوان بعد از طی کردن مراحل آی یو آی با این نگرانی مواجه هستند که چطور باید از سلامت خود مراقبت کنند تا این فرایند تخصصی به نتایج مثبت برسد.

بعد از اتمام کار قطعاً پزشک به افراد خواهد گفت که چطور باید از سلامت خود مراقبت کنند، به یاد داشته باشید که انجام هرگونه فعالیت ورزشی سنگین و پرتحرک برای بانوانی که iui انجام می‌ دهند ممنوع است، از طرفی بهتر است توجه ویژه‌ ای به کیفیت تغذیه خود داشته باشید و به طور قطعی از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید.

همه ما تا حدودی با آثار مخرب اضطراب و استرس آشنایی داریم و می‌ دانیم که علاوه بر تاثیرات منفی بر روان فرد می‌ تواند جسم را نیز تحت تاثیر قرار دهد، پس مهم است بدانید که اضطراب و استرس هر دو عاملی برای عدم دریافت نتایج مثبت از آی یو آی هستند پس مهم است که پیش از انجام iui از سلامت و وضعیت جسمانی و روانی خود مطمئن باشید.

نگه داشتن وزن بدن در حد نرمال باعث میشود تا از آی یو آی نتیجه مطلوب را کسب نمایید، همچنین باید از قرار گرفتن در مجاورت با مواد شیمیایی خودداری کرده و بهتر است که از لباس‌ های آزاد و مناسب استفاده کنید.

هنگام حمام کردن مدت زمان آن را محدود کرده و به هیچ عنوان در مجاورت با آب داغ قرار نگیرید.

رژیم غذایی افراد تاثیر مستقیمی با موفقیت یا ناموفق بودن آی یو آی دارد، توصیه میشود که از انواع خوراکی‌ ها همچون زعفران، زرشک، گلاب و گوشت نیم‌ پز استفاده نکنید به یاد داشته باشید که نوشیدنی‌ هایی که دارای کافئین هستند برای این دوره مناسب نبوده و مهم است که مقدار آن را تا به حد ممکن کاهش دهید.

بعد از انجام iui و حتی پیش از آن اقداماتی که انجام می‌ دهید باید تحت نظر پزشک انجام شود گاهی اوقات برخی از بیماری‌ های زمینه‌ ای یا داروهای مصرفی می‌ تواند تاثیر نامناسبی بر آی یو آی داشته باشد، متخصصان می‌ توانند در این دوره کوتاه مدت وضعیت بدن را به حالت متعادل نگه داشته و گاهاً با کم و زیاد کردن دوز داروها یا جایگزین کردن آنها می‌ توانند شرایط را برای یک بارداری موفق فراهم سازند بدون آنکه بیماری‌ های زمینه‌ ای برای افراد دردسر آفرین شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *